Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoHejnał

Hejnał

Hejnał uchwalony przez Radę Miasta w dniu 21 maja 2009 roku stanowi dopełnienie symboliki naszego miasta – sztandaru, flagi oraz pieczęci urzędowej.

“Stanowi on oficjalny element – zainicjowanego przeze mnie w roku 2004 i zaaprobowanego przez Radę Miasta – działania w celu wykreowania i promocji nowego wizerunku Piekar Śląskich. Wizerunku mającego umocowanie w religii, tradycji i historii naszej „małej ojczyzny” oraz odnoszącego się do Strategii Rozwoju Piekar Śląskich. W szczególny sposób wyraża tę motywację Bazylika Piekarska znajdująca się w centralnym miejscu herbu oraz hejnał oparty na linii melodycznej pieśni „Matko Piekarska”.
Ufam, że hejnał będzie stanowił jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków miasta Piekary Śląskie.”- Stanisław Korfanty, radny i wiceprezydent Miasta Piekary Śląskie.

Hejnał miasta Piekary Śląskie jest kompozycją nawiązującą do tradycji i kultury miasta, silnie związanego z kultem maryjnym. Główna linia melodyczna zbudowana jest na  pieśni „Matko Piekarska” – hymnie archidiecezji katowickiej, autorstwa wybitnego polskiego kompozytora Feliksa Nowowiejskiego, do słów wiersza księdza Jana Bujary. Hejnał rozpoczyna czterotaktowa część fanfarowa poprzedzająca właściwy temat utworu- transponowany fragment pieśni „Matko Piekarska” po czym następuje czterotaktowa coda wieńcząca całość kompozycji. Całość utworu jest spójna i tworzy dostojnie brzmiący hejnał, który jest godną wizytówką Piekar Śląskich- Duchowej Stolicy Górnego Śląska.Hejnał Piekar Śląskich został przygotowany w trzech wersjach: orkiestrowej, na trzy trąbki oraz na trąbkę solo- która emitowana będzie codziennie w południe z budynku Ratusza.

Autorem hejnału Piekar Śląskich jest Klaudiusz Jania- główny organista piekarskiej bazyliki, student Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku aranżacja i kompozycja.