Oto laureaci konkursu recytatorskiego

Etap miejski konkursu recytatorskiego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów „Mały OKR 2017" został rozstrzygnięty. Najlepsi będą reprezentować Piekary Śląskie w etapie regionalnym. Eliminacje odbyły się pod honorowym patronatem prezydent Sławy Umińskiej-Duraj.

Poznaliśmy laureatów miejskich eliminacji konkursu recytatorskiego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów „Mały OKR 2017". Wystąpiło w sumie 38 uczestników z Piekar Śląskich.

W kategorii klas od 0 do 3 równorzędne pierwsze miejsca zdobyły: Patrycja Skórka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 i Oliwia Sokoła z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 11. Nie przyznano drugiego i trzeciego miejsca. Wyróżnienia zdobyli: Olga Grabowska z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1 i Amelia Kostrzewska z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 11.

Wśród uczniów klas od 4 do 6 najlepsi okazali się: Michał Kita z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 (pierwsze miejsce), Wiktor Nawrot z Zespołu Szkół Katolickich (drugie miejsce) oraz Karolina Zając z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 12 i Julia Kalus z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 9 (trzecie miejsce). Wyróżniony został Jakub Górny z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 12.

W grupie gimnazjalnej nie przyznano pierwszego miejsca. Druga była Anna Habzik z Miejskiego Gimnazjum nr 2, trzeci - Dominik Gwizdak z Miejskiego Gimnazjum nr 2. Szymon Drewniok z Miejskiego Gimnazjum nr 3 w AZS dostał wyróżnienie. 

- Dziś, kiedy dzieci spędzają większość czasu przy komputerach, pielęgnowanie poprawnej polszczyzny, czytanie książek i poezji jest bezcenne. Warto organizować ten konkurs. Najzdolniejsze dzieci mają szansę odnieść sukces ogólnopolski - mówiła Dobrosława Egner, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Piekarach, gdzie przeprowadzono eliminacje.

Poziom eliminacji był bardzo wysoki. Uczniowie stanęli na wysokości zadania i świetnie się przygotowali. Oceniało ich jury w składzie: Tomasz Molitor - instruktor teatralny Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, Izabela Baran - aktorka Teatru Miejskiego w Gliwicach i Szymon Piotr Warszawski - aktor filmowy.

Wręczenie nagród odbyło się 10 marca w MDK nr 2 w Piekarach Śląskich. Laureaci recytowali m.in. wiersz „Cebula" i „Monolog dla Kasandry" Wisławy Szymborskiej, wiersze „Żaba" Jana Brzechwy, „Sól i cukier" Hanny Niewiadomskiej i „Pan Maluśkiewicz i wieloryb" Juliana Tuwima. Gratulowali im prezydent Sława Umińska-Duraj i naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Michał Sojka.

- Recytowanie takich utworów to miód na nasze serca. Opanowanie tekstów poetyckich, poprawna dykcja, modulacja głosu i dbanie o kulturę języka polskiego są niesamowitymi umiejętnościami. Na brawa zasługują także nauczyciele i wy, drodzy rodzice, którzy szlifujecie te wasze diamenty - mówił naczelnik.

Konkurs od lat organizowany jest przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. W etapie regionalnym konkursu Piekary Śląskie będą reprezentować: Patrycja Skórka, Oliwia Sokoła, Michał Kita, Wiktor Nawrot i Anna Habzik. Przesłuchania odbędą się w dniach od 20 do 22 marca w Teatrze Korez w Katowicach. Ostatnie etapy to: Ogólnopolski Mały Konkurs Recytatorski w Starachowicach (kategorie wiekowe od 0 do 3 i od 4 do 6) i Ogólnopolski Konkurs Recytatorski dla gimnazjalistów w Bielsku-Białej.

Etap miejski konkursu przeprowadzony został pod honorowym patronatem prezydent Piekar Śląskich Sławy Umińskiej-Duraj. Na wręczaniu nagród obecna była także radna Natalia Ciupińska-Szoska.

 

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem