Piekarski PUP obchodził jubileusz 15-lecia

Mija 15 lat, odkąd swoją działalność rozpoczął Powiatowy Urząd Pracy w Piekarach Śląskich. Uroczystość jubileuszowa odbyła się dziś w filii Miejskiego Domu Kultury w Kozłowej Górze.

„Pożyteczna praca jest zawsze cicha i niezauważalna" - myśl wielkiego, rosyjskiego powieściopisarza Lwa Tołstoja przyświeca pracownikom Powiatowego Urzędu Pracy w Piekarach Śląskich już od 15 lat. Jubileusz świętowali dziś w Kozłowej Górze. 

W kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, została odprawiona msza święta. Główna uroczystość miała miejsce w filii Miejskiego Domu Kultury. Rozpoczęły ją występem folklorystycznym dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1. Następnie był czas na podziękowania składane przez dyrektor PUP Krystynę Wyciślok poszczególnym, znakomitym gościom, m.in. za długoletnią współpracę w zakresie organizowania robót publicznych i prac społecznie użytecznych oraz za zatrudnianie osób bezrobotnych.

- Od 2002 roku, kiedy to miasto było w nieciekawej sytuacji finansowej, wiele się zmieniło. W tej chwili pozyskujemy wystarczającą ilość środków, chociażby z Funduszu Pracy. Mamy zapewnione wsparcie przy realizacji projektów europejskich. Nawiązujemy współpracę z inwestorami, organizujemy roboty publiczne, wpisujemy się także w edukację - nasi doradcy promują zawody deficytowe - zapewniła dyrektor.

Serdeczne podziękowania dyrektor i pracownikom Urzędu Pracy złożyła prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj. Otrzymała jedną ze statuetek, wręczonych podczas uroczystości osobom koordynującym politykę rynku pracy. Statuetki wykonali podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Piekarach.

- Nie ma takich słów, które opisałyby moją wdzięczność za to, czego pani dyrektor dokonała przez wszystkie lata sprawowania tej odpowiedzialnej funkcji. Podziękowania należą się także pracownikom, wykazującym się zaangażowaniem i rzetelnością. To nie tylko praca, ale też misja przynosząca satysfakcję. Dziękuję za pomoc udzieloną bezpośrednio osobom poszukującym pracy i za opiekę nad inwestorami. Życzę, by tych sił i energii nigdy Wam nie zabrakło - mówiła prezydent Piekar.

Specjalne podziękowania wręczone zostały także przez dyrektor Krystynę Wyciślok i prezydent Sławę Umińską-Duraj pracownikom, zatrudnionym w PUP od samego początku, czyli od 1 stycznia 2002 roku.

W pierwszym roku działalności Urząd Pracy odnotował ok. 4,5 tysiąca bezrobotnych, obecnie liczba ta jest najniższa w historii - zarejestrowanych jest nieco ponad 1600 osób. Stopa bezrobocia w 2003 roku w Piekarach Śląskich wynosiła 23 procent, teraz to około 9 procent (dane z grudnia 2016 roku).

Powiatowy Urząd Pracy w Piekarach może pochwalić się bogatą działalnością, którą prowadził przez 15 lat. Dotąd odbyło się 13 edycji Targów Pracy, cztery edycje Targów Edukacji, były kiermasze wakacyjne, szkolenia dla osób chcących otworzyć własną działalność gospdarczą, spotkania z przedsiębiorcami, dni otwarte i bezpłatne porady prawne. W latach 2004-2006 klienci urzędu z inicjatywy prezydent Sławy Umińskiej-Duraj uczyli się języka francuskiego. 

Przed dyrekcją i pracownikami stoją kolejne wyzwania. A są to m.in.: dalsza aktywizacja osób bezrobotnych i praca z osobami bez doświadczenia zawodowego. Urząd ma w planach również wdrożenie usług cyfrowego archiwum, powołanie zespołu ds. obsługi inwestora i umożliwenie klientom komunikowania się z urzędem za pomocą SMS-ów.  

Pluszaki przynoszone przez gości imprezy, trafią do piekarskiego Domu Dziecka, a także do chorych dzieci w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.

W jubileuszowej uroczystości uczestniczyli: Grzegorz Sikorski - dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach i jego zastępca Tomasz Górski, Anna Piecuch - wicedyrektor Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, Irena Bąk i Magdalena Skwarczyńska - przedstawicielki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Monika Błaszczyk - przedstawicielka Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Jerzy Kędziora - przewodniczący Ogólnopolskiego Konwentu Dyrektorów PUP, przedstawiciel Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, poseł na Sejm RP Jerzy Polaczek oraz dyrektorzy Powiatowych Urzedów Pracy, jednostek organizacyjnych, szkół ponadgimnazjalnych, jednostek szkoleniowych i przedsiębiorcy.

Obecni byli także: dr inż. Piotr Buchwald - przewodniczący Rady Miasta  w Piekarach Śląskich i radni: Małgorzata Gruszczyk, Natalia Ciupińska-Szoska, Gabriela Kossakowska, Stanisław Plajzner, Łukasz Ściebiorowski, Tomasz Flodrowski, Czesław Wymysło, Jerzy Krauza oraz Grzegorz Zorychta.


Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem