Lekcje z ZUS-em w piekarskich szkołach

Uczniowie piekarskich szkół biorą udział w zajęciach prowadzonych przez przedstawiciela Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nabywają wiedzę m.in. z zakresu wypłacania świadczeń, zawierania umów podczas zatrudnienia i pobierania składek na ubezpieczenia społeczne czy zdrowotne.

Szkoły w Piekarach Śląskich odwiedza przedstawiciel ZUS-u. Prowadzi dla uczniów prelekcje na temat funkcjonowania ubezpieczeń społecznych w Polsce. Do programu przystąpiły następujące placówki: Akademicki Zespół Szkół, Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych, Zespół Szkół nr 1, Miejskie Gimnazjum nr 1 oraz Miejskie Gimnazjum nr 4.

- Obowiązkowe i powszechne ubezpieczenia społeczne powstały, żeby zabezpieczyć byt materialny osobom, które uległy wypadkowi, rozchorowały się czy po prostu zestarzały i nie są w stanie dalej pracować. Wypłaty świadczeń mają charakter długoterminowy i krótkoterminowy - tłumaczył  uczniom ZSTZ, w którym odbyła się pierwsza lekcja, Maciej Wroński z zabrzańskiego oddziału ZUS-u.

Uczniowie poznali też m.in. historię ubezpieczeń społecznych oraz dowiedzieli się, czym skutkuje praca bez zawarcia umowy.

- Spotkania mają uświadomić młodzieży dlaczego mamy składki ZUS, w jakim celu się ubezpieczamy i że pracujemy na naszą emeryturę. To nowość dla uczniów. Cieszę się, że takie lekcje są prowadzone - mówi dyrektor ZSTZ w Piekarach Aleksandra Wiśniewska-Wylenżek.

Zajęcia mają być kontynuowane. To wspólna inicjatywa Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

 


Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem