Męka i śmierć Jezusa - inscenizacja na kalwarii

Trzecia i ostatnia część Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej przyciągnęła na Wzgórze Kalwaryjskie tłum wiernych. Sceny biczowania i ukrzyżowania Jezusa zrobiły na nich ogromne wrażenie.

Na piekarskiej kalwarii odbyła się dziś ostatnia część Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej - męka i śmierć Jezusa. Aktorzy zaprezentowali Lament Matki Najświętszej, procesję pasyjną do pałacu Kajfasza, sceny, w których Jezus stanął przed Sanhedrynem, Piłatem i Herodem, wejście pokutne po świętych schodach, biczowanie, drogę krzyżową i złożenie Jezusa do grobu.

- Niejednokrotnie dopiero trud, poświęcenie i zmęczenie pątników, uświadamia na nowo ogrom miłości Boga, który umarł na krzyżu, by człowiek mógł żyć. W tym roku w tej duchowej, pasyjnej drodze towarzyszyło nam jedno ze słów Jezusa wypowiedziane z drzewa krzyża: „Pragnę” - mówi ks. Adam Zgodzaj - wikariusz Parafii NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich, koordynator Misterium.

Misterium w Piekarach Śląskich odbyło się po raz trzeci po 100 latach przerwy. W każdej części inscenizacji uczestniczyły setki wiernych. W Misterium wystąpiło około 120 aktorów - amatorów, nie tylko z Piekar Śląskich, ale z całej archidiecezji. Tegoroczny odzew ku zaskoczeniu organizatorów jest kolejnym potwierdzeniem, że powrót do tradycji okazał się ważnym elementem duchowego wzrostu pielgrzymów przybywających do piekarskiego sanktuarium, a tym samym cennym środkiem Nowej Ewangelizacji. Powrót Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej stał się również ożywieniem istotnego, pasyjnego wymiaru piekarskiego sanktuarium.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj.

Poniżej krótki film z dzisiejszej inscenizacji:

https://youtu.be/7CTDMXLV55k

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem