Ambasador Republiki Chorwacji z wizytą w Piekarach Śląskich

Do Piekar Śląskich 18 kwietnia zawitała ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Andrea Bekić. Razem ze swoją rodziną zwiedziła piekarską bazylikę, kalwarię i Kopiec Wyzwolenia.

Piekary Śląskie odwiedziła Andrea Bekić - ambasador Republiki Chorwacji w Polsce. Spotkała się z wiceprezydentem Piekar Śląskich Krzysztofem Turzańskim, Dariuszem Gackiem - prezesem Miejskiego Centrum Informacji i Turystyki w Piekarach Śląskich i posłem Tomaszem Głogowskim. Towarzyszyli jej mąż i syn.

Rozmowa dotyczyła perspektyw współpracy i podobieństw pomiędzy Piekarami Śląskimi, a miastem Marija Bistrica. Ambasador zadeklarowała pomoc w rozwijaniu tej współpracy. Pojawiło się kilka interesujących pomysłów tworzenia „turystycznych szlaków pielgrzymkowych” dla gości z Polski w Chorwacji i odwrotnie. 

Ambasador wybrała się następnie do piekarskiej bazyliki i na kalwarię, zobaczyła też Kopiec Wyzwolenia. W Miejskim Centrum Informacji i Turystyki Dariusz Gacek opowiedział rodzinie o historii miasta i sanktuarium.

Andrea Bekić przyjechała na Śląsk na zaproszenie posła Tomasza Głogowskiego. Najpierw była w Tarnowskich Górach, które to starają się o wpisanie na listę UNESCO podziemi. Chorwacja jest członkiem Komitetu Światowego Dziedzictwa i ma prawo głosu w sprawie wpisu nowych kandydatur.

Natomiast do Piekar Śląskich udała się, by dopytać o szczegóły nawiązanej niedawno współpracy z chorwackim miastem Marija Bistrica. Przypomnijmy, że partnerskie porozumienie pomiędzy miastami Piekary Śląskie i Marija Bistrica zostało zawiązane 17 marca. List intencyjny w tej sprawie podpisano w Ambasadzie RP w Zagrzebiu.

Była to pierwsza wizyta ambasador w Piekarach Śląskich. Zapowiedziała już, że na pewno nie ostatnia.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem