Capoeira - sport, taniec i walka. Trenuj w Piekarach Śląskich!

Wywodząca się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej capoeira łączy w sobie elementy sportu, tańca, walki i sztuki. Swoją różnorodnością przyciąga coraz więcej osób zainteresowanych jej trenowaniem. W Piekarach Śląskich zajęcia odbywają się pod okiem profesjonalistów dwa razy w tygodniu w placówkach szkolnych. 

Dla nich capoeira stała się prawdziwą pasją. Grupa składająca się z około 20 osób - zarówno z dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, trenuje w Piekarach Śląskich już od pięciu lat. Wspólne treningi są okazją do spędzenia czasu aktywnie i w sympatycznym gronie.

Każdy trening rozpoczynany jest rozgrzewką, która przygotowuje do nauki kroków i elementów capoeiry. Na zajęciach praktykowane są również ćwiczenia występujące w innych sztukach walki lub fitness czy w sportach siłowych. W podstawowym tanecznym ruchu „ginga" wykonywane są zamaszyste, dynamiczne ataki nogami, połączone z widowiskowymi akrobacjami. Wszystko to przy akompaniamencie muzyki na żywo. Niesamowity, pozytywny klimat na treningu wprowadza nauka śpiewu i gry na brazylijskich instrumentach. 

- Capoeira jest połączeniem walki, akrobatyki, muzyki, tańca i kultury brazylijskiej. Wszystkie te elementy stanowią mieszankę sportu, zabawy i sztuki walki. Capoeira pozwala kształtować zdrowie, wzmacnia ciało i pozwala rozładować stres - jest znakomitym sportem dla każdego, kto chce zadbać o swoja kondycję, a przy tym znakomicie się bawić - mówi Jacek Grabowski - instruktor capoeiry w Piekarach Śląskich.

- Trening rozwija adepta wszechstronnie, kształtując przy tym pożądane wzorce społeczne. W capoeira najważniejszymi wartościami są przyjaźń i wzajemny szacunek. Poprzez wykonywanie elementów capoeira młody adept uczy się wyznaczać cele i systematycznie pokonuje swoje ograniczenia, kształtując poczucie własnej wartości - dodaje instruktor.

Historia capoeiry sięga XVIII i XIX wieku, kiedy to afrykańscy niewolnicy manifestowali odrębność kulturową. Praktykowali rytualne tańce, które pozwalały zapomnieć o niedoli niewolniczej. W tańcach ukryto elementy ciosów i z biegiem czasu capoeira stałam się symbolem walki o wolność. Dziś jest sportem narodowym Brazylii. 26 listopada 2014 roku podczas 9. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Paryżu Roda de Capoeira oficjalnie została uznana za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości. 

Zajęcia w Piekarach Śląskich prowadzone są w środy w Miejskim Gimnazjum nr 4 przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 108 A  w godz. od 18 do 19.30 oraz  w piątki w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 13 w godz. od 17.30 do 19. Oprócz regularnych zajęć na salach gimnastycznych, odbywają się także wewnętrzne szkolenia jednodniowe oraz kilka razy w roku międzynarodowe, weekendowe seminaria szkoleniowe z Mistrzami. Na eventy te przybywają adepci z całej Polski i Europy, a każde takie wydarzenie jest wielkim świętem. Najważniejszym momentem jest wówczas ceremonia nadawania stopni zaawansowania. 

- Aby przekonać się, czy capoeira jest fajna, wystarczy przybyć i wziąć udział w pierwszym próbnym treningu. Na zajęciach każdy znajdzie coś dla siebie. Ćwiczenia są wykonywane w bezpieczny sposób krok po kroku, aby każdy dał sobie z nimi radę - zachęca Jacek Grabowski.

Piekarska grupa trenująca capoeirę w październiku tego roku planuje zorganizować Festiwal Capoeiry i Kultury Brazylijskiej.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem