Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaKultura25 lat Izby Regionalnej przy Miejskiej Bibliotece w Piekarach

25 lat Izby Regionalnej przy Miejskiej Bibliotece w Piekarach

Dodano: 13.11.2018 Autor:

Już 15 listopada 2018 o godz. 17:00 w siedzibie Biblioteki Miejskiej przy ul. Kalwaryjskiej 62d odbędzie się Jubileusz 25-lecia Izby Regionalnej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich, nad którym patronuje Prezydent Miasta Sława Umińska-Duraj.

Izba Regionalna działająca przy piekarskiej książnicy zainaugurowała swoją działalność 1 maja 1993 roku przy ul. Bytomskiej 92, w budynku dawnego hotelu górniczego. W miejscu tym obecnie znajduje się Urząd Skarbowy i część agend Urzędu Miasta. W 1998 r. Izba Regionalna została przeniesiona do zmodernizowanego budynku po Klubie Górniczym „Antracyt” przy ul. Kalwaryjskiej 62d, w którym mieści się po dzień dzisiejszy. Historia piekarskiej archiwistyki i muzealnictwa społecznego jest jednak nieco dłuższa. Izba Regionalna opiekuje się bowiem spuścizną Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Piekarskiej, które w latach 80-tych podłożyło podwaliny pod dzisiejszą działalność placówki.

Fakt powołania placówki był niezwykle istotny z punktu widzenia ochrony dziedzictwa materialnego, historycznego i kulturowego Piekar Śląskich. Trud włożony przez dziesiątki osób uczestniczących w gromadzeniu, opracowywaniu i popularyzacji historycznego dziedzictwa powinien być zawsze powodem do dumy mieszkańców miasta. 

W programie wydarzenia przewidziano między innymi:

  • otwarcie wystawy dokumentującej historię Izby Regionalnej i piekarskiej archiwistyki społecznej
  • prezentacja aktualnego zasobu i działań Izby Regionalnej
  • podsumowanie akcji digitalizacji „100 obiektów na 100-lecie niepodległości
  • wręczenie podziękowań osobom, które przyczyniły się do jej powstania i rozwoju

Udostępnij artykuł

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter