Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaMiasto30 lat samorządu w Piekarach Śląskich

30 lat samorządu w Piekarach Śląskich

Dodano: 27.05.2020 Autor: Wojciech Maćkowski

Dokładnie 30 lat temu, 27 maja 1990 roku, odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory w Polsce po II wojnie światowej – nie parlamentarne, nie prezydenckie, ale właśnie samorządowe. Także w Piekarach Śląskich to okres rozwoju zarówno gospodarczego jak i kulturalnego, przy jednoczesnym pielęgnowaniu śląskiej i polskiej tradycji.

W porządku obrad jutrzejszej sesji Rady Miasta Piekary Śląskie znajduje się projekt uchwały w sprawie upamiętnienia Jubileuszu XXX-lecia restytucji samorządu terytorialnego w Polsce.

– Tegoroczne obchody Dnia Samorządu Terytorialnego są podwójnie wyjątkowe. W 2020 roku przypada bowiem 30. rocznica restytucji samorządu lokalnego oraz 20. rocznica ustanowienia Dnia Samorządu Terytorialnego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Nadzwyczajne są też okoliczności, w których dzisiaj to święto obchodzimy. Zmagamy się przecież, podobnie jak inne samorządy lokalne, z groźnym wrogiem, którym jest koronawirus. To stawia przed przedstawicielami piekarskiego samorządu dodatkowe wyzwania – mówi Sława Umińska-Duraj, Prezydent Piekar Śląskich.

Nie możemy się spotkać na ogólnopolskich obchodach, ale możemy wspólnie świętować. Mimo licznych ograniczeń, w ten symboliczny sposób chcemy uczcić rocznicę odtworzenia samorządności. Zachęcamy też wszystkich Piekarzan do wywieszania dzisiaj flag polskich, śląskich oraz miejskich. Z okazji #30LatSamorządów pragniemy przypomnieć kilka ważnych piekarskich inwestycji ostatnich lat.  Jest to tylko drobny wycinek tego co udało się dokonać w ciągu minionych 30 lat.

Piekarskie Centrum Medyczne

Wśród niedawno zrealizowanych kluczowych inwestycji nie sposób pominąć nowego budynku Piekarskiego Centrum Medycznego. Piekarski szpital miejski, to jeden z najnowocześniejszych szpitali w Polsce. Ten czterokondygnacyjny budynek jest w całości dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Na parterze mieszczą się dwie izby przyjęć: dla pacjentów planowych oraz dla nagłych przypadków z pracowniami diagnostyki endoskopowej i obrazowej. Szpital ma sześć wysoko wyspecjalizowanych oddziałów: Endokrynologia, Geriatria, Wewnętrzny z intensywnym nadzorem kardiologicznym, Ginekologia i Położnictwo, Noworodkowy oraz Chirurgia Ogólna i Endokrynologiczna. W Piekarskim Centrum Medycznym znajdują się trzy sale operacyjne oraz jedna do cesarskich cięć. Każdy oddział jest w innym kolorze. Sale chorych są dwu- i trzyosobowe z łazienkami, a łóżka pacjentów regulowane są za pomocą pilota. Szpital cieszy się zaopatrzeniem w nowoczesny sprzęt oraz możliwością leczenia w całkowicie odnowionym i wyremontowanym budynku. W ubiegłym roku, w Piekarskim Centrum Medycznym oficjalnie otwarta została również jedna z najnowocześniejszych sterylizatorni w naszym regionie. Wyposażona jest w sprzęt do mycia, dezynfekcji i sterylizacji narzędzi chirurgicznych oraz sprzętu medycznego. Urządzenia spełniają wszystkie światowe normy w zakresie niszczenia drobnoustrojów.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Z końcem roku 2017 została zakończona również inwestycja polegająca na rozbudowie bazy sportowej na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piekarach Śląskich, której efektem jest między innymi nowe boisko wielofunkcyjne, korty do tenisa, boisko do badmintona, ścianka treningowa z elementami zagospodarowania, nowoczesny plac zabaw dla dzieci oraz rolkowisko/lodowisko. Ponadto na terenie MOSiRu powstały dwa boiska treningowe z oświetleniem. Boisko zostało wyposażone w automatyczny system nawadniania, który idealnie sprawdzi się przy upalnej pogodzie. 

Park w Kamieniu 

Zakres prac w przypadku tej inwestycji również był bardzo duży. Stare ścieżki zastąpiono nowymi, brukowanymi. Wokół parku biegnie pętla dla rolkarzy o długości kilometra. Posadzono ponad 100 nowych drzew. Park chwali się wieloma nowościami. Zainteresowaniem cieszy się utworzenie boiska wielofunkcyjnego z syntetyczną nawierzchnią i siatką ochronną, które jest do dyspozycji mieszkańców bez przerwy, korzystanie z niego jest darmowe i bez konieczności jakichkolwiek zapisów. Ponadto młodsze pociechy swoją energię spożytkować mogą na ogromnym placu zabaw z kilkunastoma atrakcjami lub linarium. Gdy nadchodzi ochota na aktywność fizyczną, mieszkańcy korzystają z siłowni na świeżym powietrzu, natomiast podczas przerwy między ćwiczeniami mogą odpocząć na polu piknikowym. Zorganizowano również łąkę dla psów, gdzie znajdziemy kilka przeszkód przydatnych przy tresurze czy zabawie czworonogów. Kolejnymi atrakcjami są figurki postaci z bajek lub fontanna typu „mokry chodnik”.

Basen miejski 

Basen, oprócz nowoczesnego budynku i stref rekreacyjnych, zyskał także wodny plac zabaw dla dzieci, który jest jednym ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego w 2017 roku. W głównej niecce miejskiego basenu zamontowane zostały bicze wodne oraz kaskada. Dla użytkowników basenu dostępne są bezpłatne piłki do zabawy, deski oraz makarony do pływania. W projekcie uwzględnione zostały również dodatkowe miejsca odpoczynku dla rodziców pilnujących swoje pociechy. Dodatkowo powstała zielona przestrzeń, na której użytkownicy basenu mogą swobodnie wypocząć. Oprócz tego, na skarpach utworzona została specjalna strefa dla osób opalających się. W nowo powstałym budynku zaadaptowane zostały pomieszczenia na szatnie z nowoczesnymi szafkami, natryski, toalety, a także miejsce dla ratowników oraz magazyn. Dla miłośników sportów letnich powstały również dwa boiska do siatkówki plażowej. Zarówno budynek, jak i sam basen został przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Mieszkańcy Piekar Śląskich całymi rodzinami przybywają w okresie letnim, by spędzić wspólnie, aktywnie i radośnie czas na terenie miejskiego basenu.

To tylko kilka inwestycji z ostatnich lat, jak wiele udało się zrobić dzięki lokalnemu samorządowi dostrzegają sami mieszkańcy Piekar Śląskich.

#30LatSamorządów

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter