Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoAkcja “Świeć przykładem”

Akcja “Świeć przykładem”

Dodano: 31.10.2022 Autor: Karolina Wieczorek

Od 1 października do końca grudnia 2022 r. w całej Polsce trwa kampania informacyjno-edukacyjną skierowaną do pieszych pn. „Świeć Przykładem”. Celem akcji jest przypominanie i uświadamianie pieszym, w tym seniorom o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Piekarscy Funkcjonariusze Policji jak co roku w okresie jesienno-zimowym, będą czujnym okiem przyglądać się ruchowi na drogach oraz informować pieszych i rowerzystów, jak ważnym aspektem w kontekście widoczności, a zarazem bezpieczeństwa jest element odblaskowy.

Najtrudniejsze dni w roku pod względem warunków drogowych  i widoczności na ulicach to te przypadające w miesiącach jesiennych i zimowych. Korzystanie w tym czasie z jezdni czy drogi wymaga koncentracji oraz zwiększonej uwagi jej użytkowników. Przypominamy, że jeśli pieszy porusza się poboczem lub jezdnią powinien chodzić lewą stroną drogi (przodem do nadjeżdżających pojazdów).

Niekorzystne warunki atmosferyczne i krótszy dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących pojazdami. Dlatego też noszenie odblasków powinno stać się dla nich nawykiem. W określonych sytuacjach jest też obowiązkiem – zgodnie z przepisami „Prawa o ruchu drogowym” piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Przestrzegajmy tego obowiązku! Pamiętajmy, że niewielki element odblaskowy może uratować nam życie, ponieważ dzięki niemu jesteśmy widoczni dla kierującego z odległości, która daje kierowcy czas na zmniejszenie prędkości i bezpieczne wyminięcie pieszego. Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). 

Noś Odblaski – Świeć przykładem!

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter