Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaMiastoElektroniczne zwolnienia lekarskie od 1 grudnia!

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 1 grudnia!

Dodano: 05.11.2018 Autor: Sylwia Łysakowska

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 1 grudnia 2018 r. lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne, nazywane e-ZLA. Zwolnienia na papierowym formularzu (ZUS ZLA) mogą być wystawiane jeszcze do końca listopada.

Od 1 grudnia lekarze będą przekazywali wystawione zaświadczenie lekarskie (e-ZLA) elektronicznie do ZUS. Ten z kolei udostępnia elektroniczne zwolnienie płatnikowi składek (pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania zwolnienia (bez podawania numeru statystycznego choroby). Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (pracownikowi).

Jeśli pracodawca nie posiada swojego profilu na PUE ZUS, nie można wtedy przekazać tego dokumentu elektronicznie. Lekarz wystawiający zwolnienie będzie wiedział, czy dany pracodawca posiada profil na PUE ZUS. W sytuacji kiedy pracodawca nie posiada profilu na PUE ZUS, lekarz musi wręczyć pacjentowi wydruk elektronicznego zwolnienia, które musi dostarczyć pracodawcy. Wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA musi być opatrzony podpisem i pieczątką lekarza.

Więcej informacji o elektronicznych zwolnieniach znajduje się na ulotkach poniżej oraz znajdziesz na stronie internetowej: www.zus.pl/ezla.

Udostępnij artykuł

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter