Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaMiastoInicjatywa lokalna pozwala realizować ciekawe zadania

Inicjatywa lokalna pozwala realizować ciekawe zadania

Dodano: 31.07.2020 Autor: Wojciech Maćkowski

Inicjatywa lokalna to zupełnie nowa forma współpracy miasta z jego mieszkańcami, wdrażana w Piekarach Śląskich od 2019 roku. Stosowna uchwała regulująca jej zasady weszła w życie w zeszłym roku. Od tego czasu na terenie miasta  realizowane są kolejne działania.

Inicjatywa lokalna jest formą współpracy pomiędzy miastem, a mieszkańcami, przypominającą nieco prace społeczne. Podejmowanie inicjatyw służy realizacji przedsięwzięć zmierzających do zaspokajania zbiorowych potrzeb mieszkańców oraz wpływa na poprawę warunków ich życia. Z dniem 1 września 2020 roku minie termin kolejnego naboru wniosków w ramach inicjatywy lokalnej. Wniosek należy złożyć w Punkcie Informowania i Obsługi Mieszkańca w Urzędzie Miasta Piekary Śląskie, ul. Bytomska 84 lub za pośrednictwem poczty na adres: Urząd Miasta Piekary Śląskie ul. Bytomska 84, 41-940 Piekary Śląskie z dopiskiem „Inicjatywa lokalna”. 

Inicjatywa lokalna pozwala, jak mieliśmy okazję przekonać się już przy okazji odświeżania płotu Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 13, zmienić oblicze miasta. Dzięki zaangażowaniu społeczników, przedstawicieli instytucji i mieszkańców możliwe staje się wdrażanie ciekawych wydarzeń i wartościowych działań służących miejskiej społeczności.

W ciągu roku odbywają się 4 nabory wniosków. Obecnie (do 1 września 2020 roku) trwa trzeci z nich. Łącznie w skali roku na realizację zadań zabezpieczono kwotę 40 000 złotych (10 tysięcy złotych na każdy nabór). Dotąd zrealizowano już kilka zadań. Oto wszystkie z nich:

Nabory do 1 grudnia 2019 r.

 • Aktywne Piekary Śląskie” – 2 500 zł,
 • Zostań Ambasadorem Czerwonej Kropelki – 1 500 zł (nie podpisano umowy, ponieważ wnioskodawca zrezygnował z realizacji zadania)
 • Zorganizowanie Pokazu Filatelistycznego pod tytułem 75. Rocznica powstania Klubu Sportowego POLONIA Piekary Śląskie – 1 000 zł.

Nabory prowadzony do 1 marca 2020 r.

 • Prowadzenie zajęć ogólnorozwojowych z elementami piłki ręcznej dla dzieci i młodzieży z Piekar Śląskich” – 4 000 zł,
 • Rowerowe Piekary” – 3 300 zł,
 • Świąteczne Zbieranie Wielkanocnych Jajek”- 1 180 zł (wnioskodawca zrezygnował z podpisania umowy ze względu na sytuację związaną z koronawirusem),
 • Cykliczne Turnieje Skata Sportowego w Ośrodku Kultury „Andaluzja” (40 imprez, w tym turnieje o Grand Prix Okręgu Katowice i Turniej Barbórkowy) – 3 120,00 zł,
 • Inicjatywa lokalna o nazwie „Fto dali” skok w dal przy MSP nr 5 w Piekarach Śląskich, także została pozytywnie zaopiniowana przez Komisję, jednak podjęto decyzję o przeznaczeniu środków z rezerwy budżetowej na jej realizację.

Nabory prowadzony do 1 czerwca 2020 r.

 • Obchody 60 rocznicy działalności Koła Polskiego Związku Niewidomych w Piekarach Śląskich. Światowy dzień niewidomych – 5 200 zł,
 • Malowanie płotu przy Miejskim Przedszkolu nr 13 – 2 000 zł,
 • Wiata grillowa przy stawie na Osiedlu Awaryjnym – 3 000 zł,
 • Odświeżenie płotu Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 13 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich – 2 839,00 zł.

Pamiętajcie termin kolejnego naboru upływa 1 września.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter