Kampania “Bądź z innej bajki” #grooming
Dodano: 11.04.2025 Autor: Daniel Pliszka
Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy ze Stowarzyszeniem Góry Kultury zaprasza do zapoznania się z kampanią “Bądź z innej bajki”. Child grooming, czyli uwodzenie dziecka w internecie to poważne zagrożenie, które może przynieść wiele niebezpiecznych konsekwencji dla Twojej rodziny. Rodzicu, warto dowiedzieć się o najskuteczniejszych działaniach, które mogą przerwać to zjawisko. Sprawdź, jak rozpoznać, gdy ktoś próbuje wykorzystać zaufanie Twojej córki lub syna w internecie, a także jakie kroki podjąć, by pomóc dziecku.
Celem kampanii jest uświadomienie rodzicom i opiekunom, że zagrożenia, z którymi ich dzieci mogą się zetknąć w wirtualnym świecie, są równie prawdziwe jak te pojawiające się w świecie realnym. Internet jest kopalnią wiedzy i rozrywki, jednocześnie nie można zapominać, że jest też źródłem niebezpieczeństw, przed którymi rodzic powinien chronić swoje dziecko.
W ramach kampanii powstały materiały, które są świetnym wstępem do rozmowy z dzieckiem o cyberzagrożeniach – można dowiedzieć się z nich, co trudnego może nas spotkać w sieci i jak sobie z tym wspólnie poradzić. Atrakcyjna forma współczesnych animacji opartych na znanych baśniach sprawi, że kampania zainteresuje wszystkie pokolenia odbiorców. Bajki uzupełnione są o dodatkowe materiały: podcast, w którym eksperci dzielą się sposobami radzenia sobie z internetowymi zagrożeniami oraz broszurę z gotowymi do zastosowania poradami, którą można wydrukować i powiesić w domu lub szkole.
Każdy rodzic zrobiłby wszystko, aby jego dziecko było bezpieczne. Materiały, które zostały przygotowane w ramach kampanii mają uczulić dorosłych na niepokojące sygnały i pokazać, jak w porę zareagować. Sprawcy przestępstwa, jakim jest grooming, czyhają na dzieci, które bezwarunkowo ufają osobom spotkanym w internecie. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem i bądź jego przewodnikiem w sieci! Zobacz wideo, gdzie młody rybak był tak zapatrzony w prezenty od złotej rybki, że prawie całkiem zagubił się w sieci. Na szczęście pomoc nadeszła w ostatniej chwili.
Posłuchaj rozmowy Mateusza Świstaka, twórcy “Baśni na warsztacie”, z Anną Kwaśnik – ekspertką Państwowego Instytutu Badawczego NASK, na temat child groomingu. Z podcastu dowiesz się więcej o samym zjawisku, jego źródłach oraz o tym, jak należy postępować, jeżeli Twoje dziecko padnie jego ofiarą.