Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaKultura“Koncert warkoczem pleciony” na scenie MDK

“Koncert warkoczem pleciony” na scenie MDK

Dodano: 13.09.2019 Autor: Andrzej Zazgórnik

Wyjątkowe wydarzenie, którym był “Koncert warkoczem pleciony” pozwoliło zebranym w sali Miejskiego Domu Kultury zapoznać się z trudną historią Górnego Śląska.

 

“Koncert warkoczem pleciony”, stworzony w związku z obchodami 100 rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego, obchodów rocznicowych związanych z kolejnymi dwoma powstaniami, a także przyłączenia Górnego Śląska do Polski to fabularyzowana historia Górnego Śląska opowiedziana przez narratorów i zilustrowana utworami ze śpiewogry “Pozłacany warkocz” autorstwa Katarzyny Gaertner oraz dziełami Mariana Makuli. Na sali Miejskiego Domu Kultury zebrało się kilkadziesiąt osób zainteresowanych tą opowieścią. Wśród widzów znalazła się Prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj.

– Marian Makula udowadnia, że możliwe jest czczenie rocznic wielkich wydarzeń także w sposób radosny. Było to przedstawienie faktów z powikłanej, często tragicznej, historii Górnego Śląska. Sądzę, że spektakl powinien być grany poza Śląskiem, bo mieszkańcy innych regionów kraju nie mają często pojęcia, co działo się na naszej ziemi. Nie pamiętają także, że synowie jednej rodziny walczyli po dwóch różnych stronach frontu, a takie sytuacje faktycznie, jak pokazują dzieje, miały miejsce – mówiła tuż po przedstawieniu prezydent Sława Umińska-Duraj, która zasiadła, wraz z innymi widzami, na sali MDK.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter