Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaKulturaKoncert „Werchowiny” w MDK

Koncert „Werchowiny” w MDK

Dodano: 25.01.2023 Autor: Wojciech Maćkowski

Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich zaprasza 2 lutego o godz. 18.00 na koncert Karpackiego Zespołu Pieśni i Tańca Ukrainy „Werchowina”. Repertuar opiera się głównie o folklor galicyjski z udziałem Boików, Łemków i Hucułów. Grupa koncertowała już w wielu europejskich krajach. Wstęp jest oczywiście wolny.

Zespół Podkarpacki Piosenki i Tańca Ukrainy „Werchowyna” to zawodowy zespół wokalno-choreograficzny składający się z zespołów chóralnych, orkiestrowych i tanecznych, jedyny zawodowy zespół o podobnym kierunku w obwodzie lwowskim, reprezentujący ukraińską twórczość ludową, zwyczaje i obrzędy tego regionu. Zespół powstał w 1946 roku.

Za podstawę programów koncertowych „Werchowyny” został wybrany folklor Galicji, gdyż celem zespołu jest sławienie tego wyjątkowego zakątka ziemi ukraińskiej i jego utalentowanych mieszkańców: Boików, Łemków, Hucułów, odsłonienie stylu ich życia i zwyczajów, strojów ludowych. Zespół odtwarza na scenie obrazy ludowych świąt, obrzędów i zwyczajów, wcielając je w kompozycje wokalne i choreograficzne zbudowane na ludowych melosach.

Zespół jest stale uzupełniany młodymi utalentowanymi specjalistami z całej Ukrainy. W 2016 roku „Werchowyna” obchodziła swoje 70-lecie. Działalność koncertowa zespołu w tym okresie obejmuje nie tylko terytorium Ukrainy, lecz także terytoria wielu innych krajów. W ciągu ostatnich kilku lat zespół koncertował w następujących krajach: Łotwa (miasto Smiltene, 2012), Chorwacja (miasto Lipik, 2012), Polska (miasto Zamość, 2013, miasto Opatów, 2017). Uczestniczył w następujących międzynarodowych festiwalach: Polska – „Łemkowski Ogień” (2011), „Bitiv Fire” (2015), Słowacja – „Święto Rusinów Ukraińskich” (Svidnyk, 2017), „Dni kultury ukraińskiej na Łotwie” ( 2016), Austria – „Dni Kultury Austriackiej” (2017) i wiele innych.

Znani artyści, m.in. Andrij Szkurgan, solista zespołu „Werchowyna” i Opery Wiedeńskiej, Ihor Kushpler, solista Opery Lwowskiej, poeta-autor tekstów Myrosław Wonio, kompozytor Ołeksij Serdiuk, popularny piosenkarz Iwan Maciałko rozpoczęli swoją działalność twórczą właśnie w Zasłużonym Zespole Podarpackim Pieśni i Tańca „Werchowyna”.

Obecnie na czele zespołu stoją: dyrektor artystyczny i główny dyrygent – Switłana Majdanyk, dyrygent – Switłana Urban, kierownik orkiestry – Bohdan Kaczmaryk, choreograf – Wasyl Kułakiwskyj, dyrektor – Zasłużony Pracownik Sztuki – Serhij Dmytriew.

Występy zespołu są dostępne w serwisie YouTube.

Wstęp na koncert oczywiście jest wolny!

Udostępnij artykuł