Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaKulturaKonkurs historyczno-literacki „Legenda o piekarskim drukarzu”

Konkurs historyczno-literacki „Legenda o piekarskim drukarzu”

Dodano: 04.09.2017 Autor: Szymon Krawiec

Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich zaprasza uczniów kl. 5-7 szkół podstawowych i 2-3 gimnazjów do udziału w konkursie historyczno-literackim „Legenda o piekarskim drukarzu”.

Motywem przewodnim konkursu jest postać Teodora Heneczka – polskiego drukarza wydającego książki w Niemieckich Piekarach (Piekary Śląskie) w XIX wieku. W 2017 roku przypada 200. rocznica urodzin i 170. rocznica założenia przez niego pierwszej polskiej drukarni w tym mieście. Spod jego pras drukarskich wyszło ok. 80 pozycji książek, modlitewników, śpiewników i czasopism.

Zadaniem konkursowym jest napisanie tekstu legendy nawiązującej do życia i działalności piekarskiego drukarza i wydawcy Teodora Heneczka. Treść legendy może zawierać zarówno fakty z życia, jak i elementy będące fikcją literacką. Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 7 października.

Konkurs organizowany jest w ramach projektu „Po czcionce do książki. Śladami piekarskiego drukarza Teodora Heneczka”, dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w programie „Patriotyzm Jutra”.

Konkurs honorowym patronatem objęła Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj.

Regulamin konkursu dostępny jest w załączniku lub na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich – www.biblioteka.piekary.pl.

Udostępnij artykuł

Share this...
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Pliki do pobrania