Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoLokatorzy mogą spać spokojnie

Lokatorzy mogą spać spokojnie

Dodano: 18.12.2019 Autor: Monika Pacukiewicz

Dawne osiedle Arrady jest już ostatecznie przejęte przez miasto.
Dzisiaj sfinalizowała się jedna z najważniejszych w ostatnich latach spraw dla Piekar Śląskich. W Katowicach został podpisany akt notarialny, w wyniku czego miasto stało się właścicielem 814 mieszkań (40 budynków) w Brzezinach Śląskich. Kiedyś należały one do zakładu Orzeł Biały, ostatnim ich właścicielem była spółka Arrada, a mieszkaniami zarządzał syndyk. Zdesperowani mieszkańcy coraz bardziej niszczejących budynków od lat szukali pomocy u władz miasta, a sprawa wykupu mieszkań stała się jedną z najważniejszych w poprzedniej kadencji.
Ostatecznie władzom miasta udało się doprowadzić do porozumienia. Przypomnijmy, że UM zapłacił za wykup mieszkań około 27 mln zł. Dzisiaj prezesi Spółki Nieruchomości-Brzeziny, Krzysztof Ślusarczyk i Włodzimierz Koczot, podpisali się pod aktem notarialnym i tym samym budynki i mieszkania przeszły na własność miasta.
Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich: – Ogromnie się cieszę, że udało się tę sprawę zrealizować. Spełniliśmy oczekiwania mieszkańców, a przy okazji pokazaliśmy, że dotrzymujemy obietnic. Jestem bardzo wdzięczna wszystkim osobom zaangażowanym w proces wykupu mieszkań, za ich wieloletnie starania. Dziękuję również mieszkańcom za ich zaangażowanie, cierpliwość i zaufanie do nas.
Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar, też nie kryje swej radości: – Bardzo się cieszymy, że udało się nam rozwiązać ten problem – mówi. I przypomina: – Od 1 stycznia 2020 roku w praktyce mieszkania przechodzą pod naszą administrację. Będzie nimi zarządzać Spółka Nieruchomości-Brzeziny. I to ona od stycznia będzie zajmować się płatnościami.
Krzysztof Ślusarczyk, prezes Spółki Nieruchomości-Brzeziny przypomina mieszkańcom, że od stycznia będą płacić za mieszkania już miejskiej spółce, a nie syndykowi. W styczniu 2020 r. lokatorzy otrzymają numery indywidualnych kont, na które będą wpłacać opłaty mieszkaniowe. – Przystąpimy też do oględzin budynków, aby zaplanować remonty – mówi prezes.
Tomasz Wesołowski, przewodniczący Rady Miasta Piekary Śląskie podsumowuje: – Na święta mieszkańcy otrzymują stabilizację. To był bardzo długi proces. Pani prezydent i radni Obywatelskiego Klubu Radnych nie ustawali w swych wysiłkach, aby doprowadzić do przejęcia tych mieszkań. I wreszcie doczekaliśmy się pozytywnego finału.
– Finalizujemy rozwiązanie ważnego problemu społecznego – mówi Łukasz Ściebiorowski, radny zaangażowany w proces wykupu mieszkań. – Chciałbym podziękować mieszkańcom za cierpliwość wykazywaną przez te wszystkie lata i zrozumienie dla złożoności problemu.
Tomasz Wesołowski przypomina, że budżet miasta na 2020 rok będzie bardzo napięty i dlatego remonty budynków będą rozłożone w czasie.
W podpisaniu aktu notarialnego uczestniczyli Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich, Krzysztof Ślusarczyk i Włodzimierz Koczot — prezesi Spółki Nieruchomości-Brzeziny oraz Jarosław Reszka, syndyk masy upadłościowej.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter