Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoMammografia w Piekarach

Mammografia w Piekarach

Dodano: 22.11.2021 Autor: Wojciech Maćkowski

Trwa akcja Pier(ω)si badamy profilaktycznie – Mamo! Mamo! Mammografia! Zapraszamy na badania mammograficzne na terenie Piekar Śląskich, Panie w wieku 50-69 lat. Mammobus pojawi się w naszym mieście w dniach 23-25 listopada przy Ośrodku Kultury Andaluzja.

Mammobus będzie dostępny w dniach 23-24.11 w godzinach 10.00-17.00 i 25.11 w godzinach 8.30-15.30 w Piekarach Śląskich przy ul. Oświęcimskiej – obok Ośrodka Kultury Andaluzja – rejestracja tel. 784 067 503

Mammografia to badanie rentgenowskie, proste, krótkie i nieinwazyjne. Umożliwia rozpoznanie zmian patologicznych i nowotworowych w piersi. Jest bezpłatna, nie wymaga skierowania i nie ma znaczenia adres zamieszkania pacjentki. Wykonywana w mammobusie w żadnym stopniu nie odbiega standardem od badania w placówce stacjonarnej.

Dla kogo?

Z badań mammograficznych w ramach programu profilaktyki raka piersi mogą skorzystać wszystkie ubezpieczone kobiety w wieku 50-69 lat, które w przez ostatnie 24 miesiące nie korzystały z tego programu i nie chorowały na raka piersi.

Co zabrać ze sobą na badanie?

  • dokument tożsamości potrzebny przy rejestracji;
  • okulary będą potrzebne przy wypełnianiu ankiety (dotyczy osób z wadą wzroku);
  • zdjęcie i opis poprzedniego badania, jeżeli mammografia wykonywana jest po raz kolejny. Pomoże to lekarzowi zinterpretować wynik, a w wielu przypadkach pozwala uniknąć wykonywania dodatkowych badań.

Jak przygotować się do badania?

Do mammografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto nie zakładać biżuterii na szyję oraz ubrać się wygodnie, ponieważ konieczne będzie rozebranie się do pasa. W dniu badania na umytą skórę nie należy stosować dezodorantu z talkiem, balsamu ani kremu.

W akcji uczestniczy również Piekarskie Centrum Medyczne sp. z o.o., które oferuje badania mammograficzne w pracowni stacjonarnej przy ul. Szpitalnej 11 – rejestracja prowadzona jest pod nr tel. 32 39 38 128.

Badania prowadzone są w ramach programu Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter