Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoMDK nr 2 współpracuje z francuską młodzieżą

MDK nr 2 współpracuje z francuską młodzieżą

Dodano: 27.04.2021 Autor: Andrzej Zazgórnik

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 współpracuje, za pośrednictwem międzynarodowej platformy SALTO-YOUTH, z grupą francuskiej młodzieży reprezentującą “Social Centre in France” z Saint-Georges-sur-Loire, Maine-et-Loire – podobny do piekarskiego ośrodek kulturalny.

Dyrekcja Młodzieżowego Domu Kultury nr 2, wraz ze skupionymi wokół ośrodka młodymi ludźmi, planuje wspólne przygotowanie dwóch projektów wymian młodzieży – we Francji i w Polsce. Ich temat przewodni to “2B or not 2B TOGETHER”. Rozmowy na ten temat prowadzone są, z uwagi na obostrzenia sanitarne, w przestrzeni wirtualnej.

Pierwsze spotkanie online zorganizowane zostało 6 listopada 2020 było okazją do bliższego poznania się wszystkich uczestników. Od tamtej pory kolejne konferencje internetowe odbywają się systematycznie co 2 tygodnie, a uczestnicy przygotowują na zmianę ciekawe aktywności oraz uzgadniają kolejne punkty wniosku grantowego programu Erasmus oraz szczegółowe harmonogramy wymian. Co ciekawe, uczestnicy z grupy francuskiej bardzo chcą spędzić jeden dzień w rodzinach uczestników, aby lepiej poznać kulturę śląską.

Do tej pory przedstawiono prezentacje miast, ciekawostki kulinarne regionów, tradycji świątecznych, zadania integracyjne w małych grupach z wykorzystaniem tzw. „breaking rooms”. Testowano również różne platformy spotkań online, m.in. GatherTown, w której MDK 2 będzie budować swoją wirtualną siedzibę. Obecnie przygotowywane są także indywidualne portfolia z informacjami o każdym z uczestników i aktywnościach podczas pandemii. Ponadto prezentowane będą najciekawsze pomysły na aktywne i ciekawe spędzanie czasu podczas ograniczeń, by inspirować się wzajemnie w czasie pandemii.

Podczas jednego ze spotkań organizowanych w grudniu gościem była Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj, która zrobiła gościom niespodziankę, rozmawiając z uczestnikami po francusku. Wystosowano wówczas zaproszenie do partnerów projektowych, które było zachętą do przyjazdu do Piekar Śląskich i zapewnieniem o dobrej współpracy i gotowości do wspierania ciekawych inicjatyw młodzieżowych.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter