Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaMiastoMetropolia wsparła dotacją obchody 100. rocznicy II powstania śląskiego

Metropolia wsparła dotacją obchody 100. rocznicy II powstania śląskiego

Dodano: 28.05.2020 Autor: Wojciech Maćkowski

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia podjęła decyzję o dofinansowaniu przygotowywanych przez samorząd Piekar Śląskich metropolitalnych obchodów 100. rocznicy wybuchu II powstania śląskiego kwotą 400 tys. zł. Wydarzenie planowane jest na sierpień lub ewentualnie w zależności od sytuacji epidemiologicznej na październik br.

Prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj podkreśliła w czasie sesji GZM w dniu 26 maja br., że nie chodzi tylko o uczczenie II powstania śląskiego, lecz także o pokazanie w Polsce historii regionu i jego obecnej tożsamości. Ponadto podkreśliła, że w przygotowania do widowiska – z udziałem aktorów, rekonstruktorów historycznych czy żywych koni oraz z wykorzystaniem mappingu 3D – zaangażowało się już wiele instytucji, takich jak Teatr Śląski czy stowarzyszenie Pro Fortalicium. Widowisko ma także transmitować TVP Historia.

Uchwała o dotacji celowej dla Piekar Śląskich została przyjęta przy braku głosów przeciwnych i jednym wstrzymującym się. Warto też wspomnieć, że już wcześniej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparło obchody kwotą 90 tys. zł.

Celem Miasta Piekary Śląskie jest realizacja dużego interdyscyplinarnego i multimedialnego widowiska plenerowego, którego prapremiera przewidziana jest w 100. rocznicę wybuchu II powstania śląskiego – 22 sierpnia 2020 r. Ta szczególna forma upamiętnienia ma łączyć tradycyjne formy artystyczne z nowoczesnymi technologiami realizacyjnymi, takimi jak projekcje laserowe. W przygotowanie scenariusza jest zaangażowany historyk Dariusz Pietrucha, autor książki o Kopcu Wyzwolenia, który będzie też czuwał merytorycznie nad całością projektu. Nad częścią artystyczną będzie miał pieczę Teatr Śląski. Planowane są również działanie edukacyjne realizowane we współpracy z Muzeum Powstań Śląskich.

Symbolem Powstań jest Kopiec Wyzwolenia znajdujący się w Piekarach Śląskich – został on utworzony w czynie społecznym, w ramach kilkuletniej pracy mieszkańców regionu oraz delegacji z całego kraju. Przede wszystkim jego budowniczymi byli sami powstańcy śląscy.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter