Punkt zlokalizowany jest w budynku Urzędu Miasta przy ul. Bytomskiej 92, w pokoju nr 102, telefon kontaktowy: 32 39 39 396. Godziny pracy: poniedziałki w godzinach 12.00-17.00 oraz wtorki w godzinach 10.00-15.00. Program „Czyste Powietrze” skierowany jest do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku, posiadającego wyodrębnioną księgę wieczystą. Minimalny okres własności wynosi 3 lata przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, z wyjątkiem przypadków spadkowych.
W ramach Programu, na jeden budynek lub lokal mieszkalny można otrzymać tylko jedno dofinansowanie. Beneficjent może skorzystać z programu tylko raz. Dotacja jest wypłacana przez WFOŚiGW w całości lub w maksymalnie trzech częściach. Do programu kwalifikują się tylko budynki, które uzyskały pozwolenie na budowę do dnia 31 grudnia 2020 roku. W przypadku kominków wykorzystywanych do celów rekreacyjnych, mogą one pozostać, pod warunkiem spełnienia wymagań ekoprojektu oraz uchwał antysmogowych obowiązujących w danym terenie.
Wyższe progi dochodowe
Program przewiduje trzy poziomy dofinansowania, uzależnione od dochodów gospodarstwa domowego:
Program „Czyste Powietrze” przewiduje również ścieżkę bankową, czyli nabór wniosków o dotacje na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.
Lista banków, które uruchomiły Kredyt Czyste Powietrze:
Zakres przedsięwzięcia (standard energetyczny budynku)
Potwierdzenie standardu energetycznego budynku
Wymagane jest potwierdzenie standardu energetycznego budynku przed i po realizacji inwestycji. Przed rozpoczęciem przedsięwzięcia należy wykonać audyt energetyczny.
Dokument podsumowujący audyt energetyczny sporządzany jest z wykorzystaniem obowiązującego w ramach programu Czyste Powietrze wzoru/formularza wypełnianego i składanego za pośrednictwem GWD. W związku z powyższym konieczne jest posiadanie przez osobę sporządzającą DPAE konta w GWD. Po przygotowaniu dokumentu należy go podpisać i złożyć przez GWD, a następnie przekazać Inwestorowi (wnioskodawcy składającemu wniosek o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze) wydrukowaną oraz elektroniczną wersję złożonego DPAE. Dane znajdujące się w DPAE potwierdzają standard energetyczny budynku / lokalu przed rozpoczęciem przedsięwzięcia, wskazują konieczny do realizacji zakres prac oraz określają planowany do osiągnięcia standard energetyczny budynku po wykonaniu całego zakresu przedsięwzięcia, a po jego zakończeniu – świadectwo charakterystyki energetycznej. Dokumenty te muszą być sporządzone przez osoby uprawnione do ich wystawiania. Dofinansowanie na audyt oraz świadectwo charakterystyki energetycznej można uzyskać z programu, do kwoty 1 600 zł. Dokumenty muszą być podpisane przez osobę wpisaną do rejestru osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej (wykaz Ministerstwa Rozwoju i Technologii na stronie: www.rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych
Źródła ciepła, przyłącza i instalacje
Ocieplenie przegród budowlanych, stolarka okienna i drzwiowa, bramy garażowe, wentylacja
Wsparcie operatorów
W ramach programu dostępne jest wsparcie operatorów, którzy pomogą Państwu w całym procesie – od złożenia wniosku, przez realizację inwestycji, aż do jej rozliczenia. Współpraca z operatorem jest niezbędna, aby skorzystać z najwyższego poziomu dofinansowania. Operatorami w pierwszym etapie są gminy oraz WFOŚiGW, a w kolejnych etapach dołączą inne podmioty.
Prefinansowanie (zaliczka)
Prefinansowanie jest dostępne tylko dla najwyższego oraz podwyższonego poziomu dofinansowania i tylko przy wsparciu operatora. Zaliczka może wynosić do 35% wartości inwestycji i jest wypłacana po przedstawieniu umów z wykonawcami.
Racjonalne wydatki i limity dotacji
Program określa maksymalne kwoty dotacji na poszczególne rodzaje kosztów, takie jak ocieplenie stropów, podłóg, ścian czy okien. Ponadto, podatek VAT nie jest kosztem kwalifikowanym i jego koszt ponosi beneficjent.
Lista ZUM – zielone materiały i urządzenia
Program wprowadza również Listę ZUM, która zawiera urządzenia i materiały kwalifikujące się do dofinansowania. Lista ta jest obowiązkowa przy wyborze pomp ciepła, kotłów zgazowujących drewno oraz kotłów na pellet.
Realizacja Programu „Czyste Powietrze” w Gminie Piekary Śląskie na dzień 31.03.2025 r.:
Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie: 1386 szt.
Liczba zawartych umów o dofinansowanie: 1239 szt.
Liczba zrealizowanych przedsięwzięć: 988 szt.
Sumaryczna kwota wypłaconej dotacji: 13.834.378,31 zł
Przed wizytą zachęcamy do zapoznania się z pełnymi szczegółami programu oraz skorzystania z dostępnego wsparcia, aby poprawić efektywność energetyczną Państwa domu.
W razie jakichkolwiek pytań, jesteśmy do Państwa dyspozycji.