Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaMiastoMPWiK przeprowadza kolejne inwestycje

MPWiK przeprowadza kolejne inwestycje

Dodano: 26.06.2020 Autor: Andrzej Zazgórnik

Koronawirus wstrzymał lub spowolnił wiele spraw, zmusił do zmodyfikowania działania ale na szczęście nie miał wpływu na rytm inwestycji sieciowych prowadzonych na terenie miasta przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich. Na rok 2020 zaplanowanych zostało kilka inwestycji o łącznej wartości ok. 4 mln zł i wszystkie one będą zrealizowane.

Zresztą część zaplanowanych zadań już została zakończona. Wybudowana została sieć wodociągowa i kanalizacyjna na ul. Grabowej i Długosza, zakończony został I etap prac związanych z budową sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w rejonie ulicy  Radzionkowskiej (pomiędzy ulicą  Radzionkowską a Pod Gajem), przebudowana została sieć kanalizacji sanitarnej na ul. Polnej.

– W minionych latach zmodernizowaliśmy już większą część piekarskiej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej – mówi Marek Tokarz, prezes MPWiK w Piekarach Śląskich.  – Nadal jednak jest jeszcze dużo miejsc, gdzie sieć wod.-kan. jest stara, a dodatkowo, prowadzona dawniej działalność górnicza negatywnie wpłynęła na jej stan techniczny. Przewody  kanalizacyjne często są zapadnięte, popękane i przerośnięte korzeniami. W celu poprawy działania i zapobiegania powstawania zatorów w kanałach  zmuszeni jesteśmy stale dokonywać regularnych przeglądów i czyścić sieć kanalizacyjną. Problemów przysparzają nam również niektóre stare sieci wodociągowe. Mieszkańcy domów na niektórych odcinkach ulic wiedzą, że nasi pracownicy co kilka tygodni usuwają awarie na sieci wodociągowej w tych samych miejscach. Dla mieszkańców nie jest to komfortowe, a my odnotowujemy niepotrzebne straty wody. Dlatego planując inwestycje, w pierwszej kolejności uwzględniamy takie miejsca, by sukcesywnie wymieniać stare sieci wod.-kan na nowe – dodaje. 

– Prace, które przeprowadziliśmy przy ul. Radzionkowskiej i Grabowej miały także inny, ważny dla miasta cel. Rozbudowując tam sieć wodną i kanalizacyjną przygotowaliśmy te tereny pod ewentualne przyszłe inwestycje – wyjaśnia Izabela Małota,  dyrektor techniczna MPWiK w Piekarach Śląskich .

– Obecnie trwa II etap budowy sieci wodociągowej w rejonie Kolonii Dołki oraz budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami wodno-kanalizacyjnymi na ul. Franciszka Żwirki. W tym roku rozpocznie się jeszcze, zakrojony na dużą skalę, II etap budowy sieci wodociągowej w  ul. bpa Nankera i Wyspiańskiego. W tym etapie  wodociąg będzie wymieniany  na  ul.Bpa Nankera  na odcinku od ul. Partyzantów do wysokości budynku nr 135.  W  roku 2015 wykonaliśmy pierwszą część prac w tym rejonie, w tym chcemy wykonać II etap, a w przyszłym  roku zakończyć  zadanie realizując etap III – mówi dyrektor Małota.

Modernizacja  sieci wodociągowej spowoduje, że spadnie awaryjność i poprawi się ciśnienie wody. Wzrośnie także wydajność hydrantów przeciwpożarowych, co ma istotny wpływ na jakość ochrony przeciwpożarowej.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter