Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoNa straży bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego

Na straży bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego

Dodano: 24.11.2022 Autor: Karolina Wieczorek

W ostatnich dniach we wszystkich miastach naszego województwa, mundurowi zwracają szczególną uwagę na nieprawidłowe zachowania kierujących w rejonach przejść oraz dokonują pomiarów prędkości kierujących pojazdami. Funkcjonariusze z piekarskiej drogówki wspólnie z kolegami z wydziału prewencji oraz piekarskiej Straży Miejskiej również prowadzą wzmożone działania ukierunkowane na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. W kilku wytypowanych miejscach miasta policjanci wyposażeni w specjalistyczny sprzęt, laserowe mierniki prędkości z kamerą oraz system monitoringu miejskiego kontrolują pieszych i kierowców.

Priorytetem wszystkich tych działań jest ograniczenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych oraz podniesienie świadomości i bezpieczeństwa jazdy wśród kierujących samochodami. Zwracana jest także uwaga pieszym, że ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależy również od nich samych i ich zachowania na drodze.

Celem policyjnych działań jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa oraz podniesienie świadomości uczestników ruchu drogowego i pieszych w zakresie zagrożeń na drodze. Podczas działań stróże prawa bacznie obserwują skrzyżowania, przejścia dla pieszych i główne ciągi komunikacyjne. Przy współpracy z piekarską Strażą Miejską wykorzystywany jest również miejski monitoring. Przy użyciu nowoczesnych laserowych mierników prędkości wyposażonych w rejestrację obrazu mundurowi sprawdzać będą prędkość z jaką poruszają się pojazdy i czy kierujący nimi stosują się do obowiązujących limitów.

Mundurowi spotykają się także z „młodymi kierowcami” w placówkach oświatowych, gdzie przeprowadzają prelekcje związane z bezpiecznym poruszaniem się po drogach oraz zmianach w przepisach, które miały miejsce w kodeksie drogowym. W działaniach uczestniczą również policjanci rewiru dzielnicowych, którzy w ramach nadzorów nad przejściami dla pieszych będą wręczać ulotki informacyjne „Czy to Cię tłumaczy?” oraz odblaski „Świeć przykładem”.

W zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach w roku bieżącym na terenie Piekar Śląskich:

 • Wymieniono słupki znaków pionowych D-6 „Przejście dla pieszych” na odblaskowe w 5 lokalizacjach ul. Bytomskiej i ul. Tarnogórskiej oraz w jednej lokalizacji na ul. Podmiejskiej, ul. Papieża Jana Pawła II oraz ul. Partyzantów.
 • Zamontowano lustra drogowe w rejonie ulic: Kanałowej, Przyjaźni 31 i 66, Waculika 7 i Maczka 8 oraz Kalwaryjskiej 43, na skrzyżowaniu ul. Śląskiej z ul. Bursztynową, ul. Czempiela z ul. Kamienną, w rejonie ul. Bytomskiej – szpital,  ul. Pod Lipami 13 oraz na ścieżce rowerowej w rejonie ul. Papieża Jana Pawła II z ul. Leśną.
 • Utworzono na ul. Piotra Skargi nowe przejście dla pieszych na którym zamontowano odblaskowe słupki oraz wykonano w technologii grubowarstwowej przejście w kolorze biało czerwonym.
 • Na ulicy Partyzantów w rejonie ulicy Oświęcimskiej zamontowano na przejściu dla pieszych tablicę informacyjna zawierającą znak D-6 „Przejście dla pieszych” oraz T-27 „Uwaga dzieci!” Dodatkowo zamontowano odblaskowe słupki a w rejonie przejścia znaki A-16 ostrzegające o przejściu dla pieszych.
 • W rejonie Szkół oraz Przeszkoli zamontowano znaki A-17 „Dzieci”. Znaki te ostrzegają o miejscu na drodze szczególnie uczęszczanym przez dzieci lub o bliskości takiego miejsca.
 • Na skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej z ul. gen. Maczka zamontowano na przejściu znaki fluorescencyjne D-6 „Przejście dla pieszych” oraz odblaskowe słupki.
 • Wykonano na ul. Oświęcimskiej, ul. Wyszyńskiego, ul. Bytomskiej, ul. Tarnogórskiej, ul. Papieża Jana Pawła II, ul. Konstytucji 3-go Maja oraz ul. Skłodowskiej w technologii grubowarstwowej w kolorze czerwonym przejścia dla pieszych.
 • Wykonano nowe piktogramy B20 „STOP”, linie akustyczno-wibracyjne oraz napisy STOP na skrzyżowaniu ul. Bednorza z ul. Roździeńskiego.
 • Odświeżono linie akustyczno wibracyjne, napisy STOP oraz linie warunkowego zatrzymania w rejonie skrzyżowania ul. Inwalidów Wojennych z ul. Wyzwolenia, ul. Kalwaryjskiej z ul. Ziętka, ul. Damrota z ul. Konstytucji 3go Maja oraz ul. Partyzantów z ul. Długosza.
 • Wykonano linie akustyczno wibracyjne, napisy STOP oraz linie bezwzględnego zatrzymania na ulicy Armii Krajowej, po obu stronach skrzyżowania z ul. gen. Maczka.
 • W sierpniu br. przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 utworzono strefę Kiss&Ride, natomiast w chwili obecnej przy Miejskiej Szkole Podstawowej nr 2 kończona jest inwestycja w ramach której również zostanie utworzona taka strefa.

Udostępnij artykuł