Na stronie internetowej Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 zostały opublikowane pytania z formularza spisowego do NSP 2021. Zachęcamy do zapoznania się z ich treścią i zagadnieniami, jakie zostaną poruszone.

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie.

Gminne Biuro Spisowe w Piekarach Śląskich informuje, iż na terenie Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich ul. Bytomska 84 (Punkt Informowania Mieszkańca) funkcjonują przygotowane specjalne miejsca (przy zachowaniu reżimu sanitarnego) – samopis internetowy.

Stanowiska te są udostępniane w godzinach pracy urzędu i wymagają samodzielnego zaangażowania w celu uzupełnienia wymaganych danych w interaktywnej aplikacji (urzędnik nie wykonuje tego obowiązku za respondenta). Ponadto uzupełniająco spisać można się również na infolinii spisowej obsługiwanej przez pracowników statystyki publicznej pod numerem – 22 279 99 99.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach (gdy osoba objęta obowiązkiem spisowym nie będzie mogła wypełnić w żaden sposób formularza elektronicznego) rachmistrzowie spisowi będą kontaktowali się z tymi osobami telefonicznie, aby pomóc w dopełnieniu obowiązku spisowego.

Dodatkowych informacji udziela także Gminne Biuro Spisowe w Piekarach Śląskich pod numerami – 32 77 61 469 lub 32 39 39 350.

Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczynają wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. W  prosty sposób można sprawdzić tożsamość rachmistrza spisowego.

Poproś rachmistrza aby wylegitymował się identyfikatorem i zweryfikuj jego tożsamość poprzez:

  • specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl/
  • kontakt z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99, wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

W przypadku uzasadnionych wątpliwości dotyczących wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, zaistniały incydent należy niezwłocznie zgłosić na infolinię spisową lub do właściwego Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.

Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet lub nie realizowały spisu przez wywiad telefoniczny z rachmistrzem.

Na stronie internetowej https://spis.gov.pl w zakładce o spisie znajdują się istotne informacje, w tym odpowiedzi na pytania czym jest spis oraz jakie dane będą zbierane w ramach spisu.

Czym jest spis?

Jakie dane będą zbierane?

Bezpieczeństwo danych

#liczysiękażdy
#liczymysiędlapolski