Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaMiastoNBP wyemituje monetę z Kopcem Wyzwolenia!

NBP wyemituje monetę z Kopcem Wyzwolenia!

Dodano: 04.11.2019 Autor: Andrzej Zazgórnik

Moneta z Kopcem Wyzwolenia? Tak! Zostanie wyemitowana przez Narodowy Bank Polski już 7 listopada! Każdy może taką mieć.

Wyjątkowa, pięciozłotowa moneta – z wybitym na rewersie Kopcem Wyzwolenia – pojawi się w obiegu już 7 listopada. Stanie się to dzięki Narodowemu Bankowi Polskiemu. Jej emisji będzie towarzyszyć akcja promocyjna. 7 listopada w katowickim oddziale NBP osoby chętne będą mogły wymienić zwyczajną monetę na tę wyjątkową – z symbolem Piekar Śląskich.

Ponadto 11 listopada na placu przed Miejskim Domem Kultury w Piekarach Śląskich, w godzinach 14.00-18.00, wystawione zostanie stoisko Narodowego Banku Polskiego, gdzie każdy będzie miał możliwość wymiany zwykłej 5-złotówki na wyjątkowy, limitowany numizmat. Dodatkowo chętni będą mogli zobaczyć bankowóz i przyjrzeć się pokazowi grupy rekonstrukcyjnej. Nie zabraknie także żołnierskiej grochówki.

W pracę nad monetą z wizerunkiem Kopca Wyzwolenia zaangażowany był Dariusz Pietrucha – historyk, prezes Stowarzyszenia ProFortalicium, autor publikacji na temat Kopca Wyzwolenia oraz opisu monety, który znajduje się na stronie Narodowego Banku Polskiego. To właśnie on był pomysłodawcą dwóch pierwszych koncepcji wyglądu okolicznościowego numizmatu, co sprawia, że ma on znaczny wkład w powstanie jego ostatecznego projektu, który już niebawem zostanie odebrany – w postaci wspomnianej monety – przez wszystkich chętnych, którzy chcą, by znalazła się w ich portfelach i portmonetkach.

Unikatowa, 5-złotowa moneta z serii “Odkryj Polskę” będzie miała 24 milimetry średnicy i wydana zostanie w nakładzie maksymalnie 1 200 000 sztuk. Projektantem awersu jest Dobrochna Surajewska, zaś rewersu – Grzegorz Pfeifer.

 

 

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter