Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoNoc Teatrów GZM

Noc Teatrów GZM

Dodano: 16.09.2022 Autor: Wojciech Maćkowski

Już 17 września Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zaprasza na 12. edycję Nocy Teatrów GZM. 13 teatrów, w 7 miastach, zaprezentuje aż 22 spektakle i zaprosi na ponad 50 atrakcji specjalnych. Będą wzruszenia i niespodzianki, śmiech i łzy, farsy i dramaty – po prostu teatr. Tej nocy nie można przegapić!

O wyjątkowym kulturalnym potencjale Metropolii i wydarzenia, jakim jest Noc Teatrów GZM mówi Robert Talarczyk, znakomity aktor, dyrektor Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest potęgą kulturalną Polski, ale również – bez fałszywej skromności – można rzec, że tej części Europy. W jej granicach mieści się wiele instytucji kultury, które swoją działalnością rezonują na cały kraj. Noc Teatrów GZM w trakcie jednego dnia prezentuje bogactwo oferty teatralnej instytucji zajmujących się sztuką sceniczną na Śląsku i w Zagłębiu. Prezentowane są, rzecz jasna, spektakle, recitale, pokazy sztuk scenicznych, organizowane są warsztaty teatralne itd. – dodaje dyrektor Teatru Śląskiego, zaangażowanego w Noc Teatrów od pierwszej edycji wydarzenia.

Noc Teatrów to czas, kiedy w szczególny sposób możemy obcować ze sztuką i wspaniałymi artystami naszych metropolitalnych scen. Propozycji jest tak wiele, że zaspokoją najróżniejsze upodobania, kłopot może sprawiać tylko wybór…, ale ten postaramy się ułatwić.

Wybór spektaklu teatralnego zamiast czytania lektury – to dobry wybór, pod warunkiem, że będzie to spektakl „Ballady i romanse”, oczywiście według Adama Mickiewicza, wystawiany premierowo przez Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. Aktorzy, posługując się wielością form i technik, bawią się tekstem, ruchem, piosenką, wykorzystują w inscenizacji różne konwencje teatralne, z groteską i farsą włącznie, zachowują jednak równocześnie ogromny szacunek dla wspaniałych mickiewiczowskich rymów. Po spektaklu będzie można spróbować swoich sił w poetyckim improwizowaniu podczas warsztatów „Romantyczne impro”, z aktorami Teatru Ateneum.

Więcej szczegółów oraz program na stronie nocteatrowgzm.pl

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter