Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoNowa wystawa Izby Regionalnej dostępna dla zwiedzających

Nowa wystawa Izby Regionalnej dostępna dla zwiedzających

Dodano: 14.09.2021 Autor: Andrzej Zazgórnik

Uroczystość otwarcia nowej wystawy Izby Regionalnej działającej w ramach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich stała się okazją do wysłuchania wykładów tematycznych oraz zapoznania się z zebranymi eksponatami. W wydarzeniu wzięli udział Sława Umińska-Duraj – Prezydent Miasta Piekary Śląskie, Paweł Słota – II Zastępca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie oraz Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta Piekary Śląskie. Nie zabrakło także przedstawicieli piekarskich placówek oświatowych i instytucji kulturalnych.

Wydarzenie zorganizowane 13 września rozpoczęło się od wykładu tematycznego pod tytułem „Pasjonaci – 80 lat społecznej opieki nad piekarskim dziedzictwem historycznym” wygłoszonego przez Łukasza Żywulskiego i wernisażu wystawy czasowej Jakuba Müllera pt. „O Ślązaku, który nie bał się latać – historia Ryszarda Dyrgałły z Szarleja”. Zebrani mogli przyjrzeć się eksponatom wśród których znalazły się odznaczenia powstańcze: Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności, Medal Niepodległości, Krzyż Plebiscytowy, Polska Swemu Obrońcy czy odznaczenie Srebrny Wawrzyn Akademicki Maksymiliana Jasionowskiego.

-Z sentymentem patrzę na te stare zdjęcia, twarze ludzi, których nie ma już między nami. To piękna lekcja historii i myślę, że jeśli w kimś tlił się lokalny patriotyzm, teraz wybuchł pełnym płomieniem. Cieszę się ogromnie, że budynek biblioteki wygląda jak przystało na XXI wiek. Dziękuję wszystkim, którzy mieli udział w tworzeniu tej pięknej izby – powiedziała w trakcie otwarcia izby Sława Umińska-Duraj – Prezydent Miasta Piekary Śląskie.

-Dziękuję Wam, że przypominacie, jak wyglądały w przeszłości i jak zmieniają się Piekary Śląskie – podkreślił Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta Piekary Śląskie.

Wydarzenie stało się także okazją do złożenia podziękowań i gratulacji na ręce Marcina Jurkowskiego – Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich, co nagrodzone zostało gromkimi brawami. Nagrodzone zostały także wszystkie osoby, które w zasadniczy sposób przyczyniały się na przestrzeni lat do rozwoju Biblioteki i Izby Regionalnej, w tym poprzez przygotowywanie i digitalizację zbiorów.

Ważnym elementem dzisiejszej uroczystości było przekazanie na rzecz Izby Regionalnej wyjątkowego artefaktu. Andrzej Żydek – Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich oddał do rąk Sławy Umińskiej-Duraj – Prezydenta Miasta Piekary Śląskie, w imieniu rodzin Żydek, Kosmalski i Nawratek, album ze zdjęciami Piekar Śląskich z 1933 roku.  Fotografie przedstawiają ulice naszego miasta, a także wydarzenia oraz wybitne postacie związane z Piekarami Śląskimi. Przedmiot, będący żywą pamiątką minionych czasów, prezydent przekazała następnie na ręce dyrektora biblioteki, przez co powiększony został zbiór eksponatów, które będą mogli podziwiać wszyscy zainteresowani dziejami naszego miasta.

Izba Regionalna jest integralną częścią Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich od 1993 roku. Kontynuując działalność trzech organizacji społecznych działających w Piekarach Śląskich w XX wieku: Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Piekarskiej, Stowarzyszenia Miłośników Piekar Śląskich i Kółka Miłośników Piekar Śląskich odkrywa przez gośćmi historyczne sekrety miasta. Obecnie w jej zbiorach znajduje się 400 przedmiotów nawiązujących do przeszłości. Zwiedzający mogą podziwiać wybrane spośród nich, które mieszczą się w 21 gablotach wystawowych.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter