Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoObchody Święta Policji w Katowicach

Obchody Święta Policji w Katowicach

Dodano: 25.07.2022 Autor: Karolina Wieczorek

Centralne obchody Święta Policji odbyły się w tym roku w stolicy województwa śląskiego – w Katowicach. 23 lipca na Placu Sławika i Antalla w Katowicach zebrali się policjanci reprezentujący wszystkie garnizony i formacje z całego kraju. W uroczystości wziął udział Andrzej Duda – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas trwania uroczystości Komenda Miejska Policji w Piekarach Śląskich wraz z członkami Związku Górnośląskiego Koła Piekary Śląskie ubrani w tradycyjne stroje rozbarskie wystawili swoje stanowiska, na których zaprezentowano materiały promujące nasze miasto oraz region. Zebrani goście mogli również podziwiać wystawę przygotowaną przez mł. insp. Pawła Dratwińskiego – Komendanta Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich przedstawiającą policyjne emblematy oraz stroje służbowe z różnych stron świata.

Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk podjął decyzję o obchodzeniu Jubileuszu w stolicy województwa śląskiego, ponieważ w tym roku przypada 100-lecie  powrotu części Górnego Śląska do Polski i utworzenie autonomicznego województwa śląskiego, którego bezpieczeństwa, aż do wybuchu II wojny światowej, strzegła Policja Województwa Śląskiego. Policja Województwa Śląskiego była doskonale wyszkoloną formacją, licząca 10 procent stanu osobowego wszystkich sił policyjnych całej II Rzeczypospolitej i odgrywała ważną rolę w kraju ze względu między innymi na znaczenie gospodarcze Śląska w państwie polskim. Podczas wojny obronnej 1939 roku, policjanci województwa śląskiego bronili mężnie swojej ojczyzny, a do legendy śląskiego września przeszły walki o strategiczne przedsiębiorstwa, podczas których wykazali się wyjątkowym męstwem. Niestety, po 17 września podzielili oni los tysięcy Polaków wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego, którym niedane już było powrócić do kraju.

Zebrani goście mogli również podziwiać wystawę przygotowaną przez Komendanta Miejskiego Policji w Piekarach Śląskich przedstawiającą emblematy policyjne z różnych stron świata oraz stroje służbowe między innymi Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej oraz Ertzaintza- Policji Kraju Basków. Z kolei podopieczni piekarskich Warsztatów Terapii Zajęciowej z okazji 100 rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego przygotowali na tą okazję pamiątkowe medale.

Fotografie: Komenda Miejska Policji w Piekarach Śląskich

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter