Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaMiastoPamiętaj o przestrzeganiu „Zakazu kąpieli”!

Pamiętaj o przestrzeganiu „Zakazu kąpieli”!

Panujące aktualnie upały „kuszą” niektóre osoby, a w szczególności dzieci i młodzież do kąpieli w miejscach, w których może to stwarzać zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Dbając o bezpieczny wypoczynek mieszkańców Piekar Śląskich nad akwenami wodnymi naszego miasta wdrożono patrole rowerowe w których uczestniczy: Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Policja i Straż Miejska.

Podczas kontroli zwracana jest uwaga na przestrzeganie przepisów dotyczących szeroko rozumianego porządku i bezpieczeństwa w miejscach publicznych, a w szczególności zakazu kąpieli tam gdzie umieszczone są stosowne tablice informacyjne. Przypominamy, że zgodnie z art. 55 kodeksu wykroczeń za kąpiel w miejscu zabronionym oznaczonym znakiem „Zakaz kąpieli” grozi mandat karny do 500 zł. Dzikie kąpieliska i zabawa przy takich zbiornikach wodnych jest bardzo niebezpieczna, gdyż często posiadają one niezbadane dno, na którym oprócz różnego rodzaju roślin mogą znajdować się: gałęzie, złom, szkło bądź przedmioty, o które łatwo można się zaplątać lub skaleczyć. Sporządzane co roku statystyki policyjne pokazują, że miejsca takie są wyjątkowo niebezpieczne, a kąpiel w nich może zakończyć się tragicznie.

Funkcjonariusze niezależnie od samych kontroli prowadzą również akcję, której głównym celem jest zwiększenie świadomości amatorów wodnych kąpieli, a w szczególności osób niepełnoletnich, co do zagrożeń związanych z wypoczynkiem nad wodą oraz zapobieganie przypadkom utonięć. W związku z tym prowadzone są rozmowy edukacyjne przypominające o zagrożeniach związanych z faktem, że brak jest na miejscu ratownika, który mógłby w nagłych przypadkach udzielić pomocy.

Policjanci i strażnicy miejscy apelują również do rodziców, aby szczególnie w okresie wakacyjnym kontrolowali co ich dzieci robią w upalne dni i czy nie chodzą popływać w miejsca, które nie są do tego przeznaczone. Podczas patroli funkcjonariusze instruują również dorosłych, w jaki sposób należy postępować nad wodą oraz ostrzegają przed łączeniem alkoholu z wodnymi kąpielami.

Ratownicy piekarskiego WOPR’u biorą udział w akcji w ramach realizacji konkursu ofert przeprowadzonego przez Prezydenta Miasta Piekary Śląskie.