Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoPiekarscy rolnicy podziękowali za tegoroczne plony

Piekarscy rolnicy podziękowali za tegoroczne plony

Dodano: 02.09.2019 Autor: Sylwia Łysakowska

VII Powiatowe Dożynki w Piekarach Śląskich były pięknym wyrazem uznania i szacunku dla ciężkiej pracy rolników, a także okazją do chwili wytchnienia i integracji. W tym roku rolnicy dziękowali za zebrane plony w Kozłowej Górze.

Barwne stroje ludowe, kolorowy korowód z ręcznie wykonanymi koronami dożynkowymi, ciekawe występy artystyczne i mnóstwo dobrej zabawy. 31 sierpnia, na stadionie KS Orkan w Kozłowej Górze odbyły się VII Powiatowe Dożynki. Wydarzenie to było uroczystym zakończeniem całorocznej pracy rolników oraz wyrazem radości i wdzięczności za zebrane plony. Tegoroczne dożynki rozpoczęła uroczysta Msza Święta pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kozłowej Górze. Następnie barwny korowód dożynkowy przejechał ulicami: Powstańców Śląskich, Tarnogórską, Pokoju, by dotrzeć na stadion DKS Kozłowa Góra, gdzie odbyły się główne uroczystości. Po drodze uczestnicy korowodu mogli podziwiać przystrojone domostwa.

W tym roku korowód prowadziła Górnicza Orkiestra Dęta “Piekary-Julian”. Tuż za nią podążał Chór Halka, a także poczty sztandarowe, mieszkańcy niosący koronę dożynkową symbolizującą bogactwo natury, uplecioną specjalnie na tę okazję, artyści 34. Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego, dorożka ze starostą, starościną, Prezydent Miasta Sławą Umińską-Duraj i Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Natalią Ciupińską-Szoską, zaproszeni goście, radni, a także mieszkańcy miasta.

Dalsza część uroczystości odbyła się na stadionie DKS Kozłowa Góra, gdzie odegrany został hymn państwowy i hejnał miasta. Następnie starosta i starościna tegorocznych dożynek (Grzegorz Lubosik i Irena Piskoń) przekazali Prezydent Miasta chleb, którym to wspólnie z Wiceprzewodniczącą Rady Miasta podzieliła się z mieszkańcami i zgromadzonymi gośćmi. Nie zabrakło także podziękowań dla rolników i działkowców, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych dożynek. Pamiątkowe dyplomy i statuetki, wykonane przez podopiecznych WTZ, wręczyła Prezydent Miasta oraz Wiceprzewodnicząca Rady Miasta.

Po oficjalnej części dożynek nadszedł czas na występy uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1. Następnie na scenie wystąpił także Zespół Piekarzanki. W programie tegorocznych dożynek nie zabrakło regionalnych akcentów. Na scenie gościliśmy bowiem laureatów konkursu “Gryfny Godki”, którzy zaprezentowali wiersze i monologi w gwarze śląskiej. Gościnnie wystąpiły także utalentowane zespoły z Ekwadoru, Bułgarii, Sycylii i Meksyku, biorące udział w 32. Międzynarodowym Studenckim Festiwalu Folklorystycznym. Swoje umiejętności pokazały także gimnastyczki z UKS Orzeł Biały. Uczestnicy dożynek mogli również wysłuchać koncertu w wykonaniu Chóru Halka, a wieczorem, do tańca i wspólnego świętowania zachęcił mieszkańców zespół Arkadia Band.

Podczas tegorocznych VII Powiatowych Dożynek najmłodsi mieszkańcy mogli skorzystać z atrakcji wesołego miasteczka, gier, zabaw i konkursów. Na uczestników dożynek czekały stoiska tematyczne oraz strefa gastronomiczna.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter