Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoPiekarskie schrony bojowe zabytkami!

Piekarskie schrony bojowe zabytkami!

Dodano: 10.05.2021 Autor: redaktorcentrum

Dwa piekarskie schrony bojowe zostały wpisane, decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, do rejestru zabytków nieruchomych. To wyraz troski o zachowanie ich walorów historycznych.

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wydał szereg decyzji dotyczących poszerzenia rejestru zabytków nieruchomych naszego województwa. Wśród nich znalazły się dwa ciężkie schrony bojowe znajdujące się na terenie miasta. Pierwszy z nich – stanowiący element grupy bojowej “Brzeziny” – położony jest przy ulicy Przyjaźni i pełni funkcję izby muzealnej. Drugi – będący elementem Punktu Oporu “Wzgórze 298 – Kamień” – znajduje się przy ulicy Partyzantów i został wyremontowany, o czym przypomina prezes Stowarzyszenia “Pro Fortalicium” Dariusz Pietrucha, dzięki środkom pozyskanym w ramach Budżetu Obywatelskiego.

– Obydwa obiekty należą do Obszaru Warownego „Śląsk”, najważniejszej realizacji fortyfikacji powstałej na terenie Śląska w latach 1933-1939, której celem było skuteczne zabezpieczenie granicy II Rzeczypospolitej w części Górnego Śląska od strony granicy polsko-niemieckiej. Obszar Warowny „Śląsk” w całości to około 190 obiektów fortyfikacyjnych – mówi Ewa Nazarewicz, Miejski Konserwator Zabytków w Piekarach Śląskich

W przypadku obu wspomnianych obiektów podkreślono w uzasadnieniu, że są one świadectwem minionej epoki, a zachowanie ich w jak najlepszym stanie jest ważne z uwagi na ich wysoką wartość historyczną.

Opiekę nad opisywanymi schronami, na podstawie umowy z Gminą Piekary Śląskie, sprawuje Stowarzyszenie „Pro Fortalicium”.

 

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter