Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaMiastoPielgrzymka Stanowa Kobiet już w niedzielę!

Pielgrzymka Stanowa Kobiet już w niedzielę!

Dodano: 13.08.2019 Autor: Sylwia Łysakowska

Tysiące kobiet i dziewcząt nie tylko z całego regionu, ale także z różnych zakątków Polski i świata, w najbliższą niedzielę (18 sierpnia) pielgrzymować będą na piekarskie wzgórze kalwaryjskie, aby podziękować Matce Boskiej Piekarskiej za łaski oraz prosić o dalsze błogosławieństwo.

Tradycja piekarskich pielgrzymek kobiet wywodzi się jeszcze z czasów międzywojennych. Co roku na pielgrzymkę przybywa wiele kobiet i dziewcząt z kraju i zagranicy. Podróżują one do Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Modlitwa, poczucie wspólnoty i świadomość obecności Maryi tworzą niepowtarzalność piekarskich spotkań.

Uroczystości w bazylice rozpoczną się na wzgórzu kalwaryjskim o godzinie 8:00 godzinkami o Najświętszej Maryi Pannie. Po nich, około godz. 8:30 zaplanowano rozważania różańcowe. O godz. 9:30 uroczystości przeniosą się do bazyliki, gdzie odbędzie się krótka adoracja w ciszy, litania do Matki Bożej Piekarskiej i procesja z obrazem MBP na Kalwarię. Msza św. na wzgórzu kalwaryjskim rozpocznie się o godz. 10:30. Liturgii przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz, homilię wygłosi bp Andrzej Czaja. Około godz. 13:45 zaplanowano tzw. godzinę ewangelizacyjną przy ołtarzu głównym na Kalwarii, a o godz. 15:00 odbędą się Nieszpory Maryjne. Pielgrzymowanie zakończy procesja do bazyliki i hymn „Te Deum”.

PROGRAM:

I. Przygotowanie do liturgii Mszy świętej (wzgórze kalwaryjskie):
8.00 – Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie
8.30 – Rozważania różańcowe
II. Przybycie księży biskupów do bazyliki:
9.30 – Powitanie liturgiczne
– Krótka adoracja w ciszy
– Litania do Matki Bożej Piekarskiej
– Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię
III. Słowo metropolity katowickiego, ks. abpa Wiktora Skworca
IV. Msza Święta na wzgórzu kalwaryjskim – godz. 10.30

  • eucharystii przewodniczy kard. Stanisław Dziwisz (Kraków)
  • homilię wygłosi bp Andrzej Czaja (Opole) 

Transmisja Mszy świętej: Telewizja Polonia, TVP Katowice, Radio eM, Radio Katowice, Radio Piekary.
V. Godzina ewangelizacyjna (kalwaria) – 13:45 (przy ołtarzu głównym)
VI. Nieszpory maryjne (kalwaria) – 15:00
 – prowadzi bp Marek Szkudło
VII. Procesja do bazyliki – godz. 16.00, hymn “Te Deum” i zakończenie pielgrzymki

Więcej informacji: bazylikapiekary.pl.


POGOTOWIE RATUNKOWE

Podczas pielgrzymki, zabezpieczone zostaną dwa ambulanse pogotowia ze Szpitala Miejskiego p.w. Św. Łukasza (jeden ambulans z lekarzem oraz ratownikiem medycznym oraz jeden ambulans z dwoma ratownikami medycznym). Karetki pogotowia ratunkowego zaparkowane będą, jak co roku: na ul. Popiełuszki 17, przy budynku Hotelu „Pałac Wiśniewski” oraz na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Kalwaryjskiej.

Ponadto o bezpieczeństwo medyczne pielgrzymów dbać na Wzgórzu będą Ratownicy Maltańscy, a Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe stacjonować będzie, jak zwykle, w swej siedzibie przy ul. K. Miarki.

UTRUDNIENIA, PARKINGI

Na terenie miasta nastąpi zmiana organizacji ruchu. Ustalono wprowadzenie zakazu poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprzywilejowanymi służb) od skrzyżowania z ul. Gen. Ziętka do skrzyżowania z ul. Papieża Jana Pawła II w godzinach od 7:00 do 18:30.

Zakaz handlu, wzorem lat ubiegłych, obowiązywał będzie przy ul. Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania z ul.   Pod Lipami   do  skrzyżowania z   ul. Gen. Ziętka. Umieszczone zostaną tabliczki informujące o odholowywaniu pojazdów z ulicy Gen. Ziętka od skrzyżowania z ul. Bytomską do ul. Papieża Jana Pawła II. oraz dot. działalności handlowej przy ul. Bytomskiej: „HANDEL WYŁĄCZNIE DLA POSIADACZY ZEZWOLEŃ URZĘDU MIASTA  PIEKARY  ŚLĄSKIE” (zostaną umieszczone po obydwu stronach ulicy, na krańcach strefy handlu oraz na skrzyżowaniu z ulicą Piłsudskiego).

Gdzie możemy zaparkować?

– ul. Chopina (strona prawa, jadąc od ul. Pod Lipami) – autokary,
– ul. K. Miarki, parking za Centrum Handlowym – autokary
(Wydział Zarządzania Kryzysowego uzgodnił z HBK 5 Spółka z o.o. Projekt Piekary Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie, ul. Książęca 19/3, 00-496 Warszawa – Właścicielem Centrum Handlowego zlokalizowanego w Piekarach Śląskich umożliwienie parkowania autokarów pielgrzymów na parkingu za Centrum).

 

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter