Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoPodsumowanie 2021 roku w Piekarach

Podsumowanie 2021 roku w Piekarach

Dodano: 05.01.2022 Autor: Wojciech Maćkowski

2021 rok był w naszym mieście intensywny, nie brakowało inwestycji, ciekawych wydarzeń, ale też udało nam się pozyskać spore środki zewnętrzne. Prezentujemy najciekawsze i najważniejsze, naszym zdaniem, wydarzenia minionego roku w Piekarach Śląskich.

Styczeń

Zakończyły się prace przy przebudowie i termomodernizacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich przy ul. Kalwaryjskiej 62 D. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 702.691,46 zł, z czego 404 078,00 zł pochodziło z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Luty
Zespół Szkół Specjalnych przeszedł gruntowną termomodernizację. Realizacja projektu „Termomodernizacja Zespołu Szkół Specjalnych w Piekarach Śląskich” wyniosła 2.259.258,92 i obejmowała między innymi docieplenie elewacji, wymianę oświetlenia oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

Marzec
Zakończył się pierwszy etap kompleksowej termomodernizacji dwóch budynków mieszkalnych przy ul. Hutniczej 1 oraz 3. Koszt  pierwszego etapu inwestycji to 629 884,05 zł, w tym 561 000,00 zł stanowi dotacja z budżetu Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii, w ramach programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji.

Kwiecień
Otwarcie pierwszej restauracji sieci McDonald’s przy ulicy Bytomskiej 52. Uruchomiono też Centrum Handlowe Vendo Park. Dla mieszkańców to nowe miejsce, gdzie można zrobić zakupy, dla miasta – dodatkowe pieniądze z podatków.

Maj
Przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji uruchomione zostało pole paintballowe o powierzchni ponad 4200 m². Szybko stało się nową atrakcją, która spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Piekar Śląskich.

Czerwiec
Wybrano zwycięskie projekty w ramach VIII edycji Piekarskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy decydowali spośród 32 propozycji. Zagłosowało 6 920 osób z czego: 5651 internetowo, zaś 1269 – papierowo. Przełożyło się to na 11 918 oddanych głosów.

Lipiec
24 lipca na terenie naszego miasta odbył się 2. PKO Piekarski Półmaraton połączony z Nocną zaDyszką oraz Marszem Nordic Walking. Na starcie pojawiło się ponad 600 biegaczy i Nordic Walkerów. To było prawdziwe święto biegowe w Piekarach Śląskich.

Sierpień
W Parku Trzech Bohaterów w Brzozowicach uruchomiono pierwszą w Piekarach Śląskich tężnię solankową. Tężnia działa codziennie od 8.00 do 21.00. Zrealizowana została w ramach zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego, a jej koszt to 308.000 zł. Jeżeli będzie się cieszyła zainteresowaniem mieszkańców, w przyszłości mogą pojawić się kolejne.

Wrzesień
Stało się – Radio Piekary skończyło 25 lat! Z tej okazji nie mogło zabraknąć wyjątkowej urodzinowej imprezy. Pod Kopcem Wyzwolenia do późnych godzin wieczornych bawiło się mnóstwo mieszkańców naszego miasta, ale i gości z całego regionu. Publiczność rozpaliły występy między innymi B.R.O., Feel, Boys oraz Baciarów.

Październik
Piekary Śląskie pozyskały 30 mln złotych. Dorota Tobiszowska – senator RP spotkała się ze Sławą Umińską-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich w sprawie przekazania środków w ramach 1. edycji pilotażowego Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład. Do Piekar Śląskich ma trafić ponad 25 mln zł na budowę dróg oraz blisko 5 mln zł na zabezpieczenie kanału rzeki Szarlejki.

Listopad
Zakończono remont nawierzchni ul. Bytomskiej na odcinku od ronda Kopalni Julian do skrzyżowania ulic Bytomskiej, Wyszyńskiego i Miarki. Cały odcinek został gruntownie przebudowany. Koszt prac to 611.047,46 zł.

Grudzień
W trzech lokalizacjach: ul. Bytomskiej 116 i Bytomskiej 140 oraz ul. Jana Pawła II na wysokości skrzyżowania z ul. Leśną powstały doświetlenia przejść dla pieszych wraz z aktywnym oznakowaniem przejścia. Pojawiły się między innymi dodatkowe latarnie oraz aktywne oświetlenie typu PEO LED w nawierzchni drogi.

Oto nasze propozycje, a jakie jest Państwa zdanie, może na tej liście brakuje innych, ważnych wydarzeń?

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter