Prezydent na uroczystościach w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim
Dodano: 20.06.2017 Autor: Redaktor
Prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj uczestniczyła dziś w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej powstańców śląskich i wszystkich tych, którzy przyczynili się do powrotu Górnego Śląska do Macierzy.
W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odsłonięto dziś tablicę upamiętniającą zbiorowy wysiłek Ślązaków – w szczególności śląskich rodzin -na rzecz powrotu Górnego Śląska do Macierzy. Mija 95 lat od tamtych wydarzeń.
„Pamięci powstańców śląskich oraz działaczy narodowościowych, którzy swą pracą i ofiarą krwi przyczynili się do powrotu Górnego Śląska do Macierzy oraz śląskich rodzin, które przez pokolenia – pomimo germanizacji – zachowały polską kulturę, tradycję, język i miłość do Ojczyzny – Polski. Z nich wyszli dzielni patrioci i bohaterowie, którzy wywalczyli przez wieki oczekiwane połączenie z Ojczyzną” – taki napis widnieje na tablicy przytwierdzonej do ściany westybulu w urzędzie.
20 czerwca 1922 roku Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego przejęło część Górnego Śląska przyznaną Polsce decyzją Konferencji Ambasadorów. Ziemie te wróciły do Polski w wyniku plebiscytu i III powstania śląskiego.
– Należy się szacunek, oddanie czci tym wszystkim, którzy walczyli. Trudno wyobrazić sobie, ilu z nas byłoby gotów stanąć do walki o swoją Ojczyznę. Łatwo się o tym mówi, a trudniej przejść do czynów takich, które na przełomie lat 20. XX wieku miały miejsce na terenie Górnego Śląska. Bardzo wielu ludzi swoją ciężką pracą, heroiczną postawą i płacąc cenę swojego zdrowia i życia było gotowych walczyć o przyszłość następnych pokoleń. Te pokolenia mają moralny obowiązek podziękowania, że żyjemy w państwie wolnym, demokratycznym i niepodległym, w którym możemy realizować swoje zamierzenia i pasje – powiedział Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek.
Głos zabrał także uczestniczący w uroczystości podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. – Prezydent RP Andrzej Duda za każdym razem po powrocie ze Śląska podkreśla swoją radość z pobytu tutaj. Zawsze pamięta o tych, dzięki którym możemy się tu spotkać. Wracamy do przeszłości, żeby mierzyć się z wyzwaniami czekającymi nas w przyszłości. Tradycja powstańcza i miłość do tego regionu są fundamentem przyszłego sukcesu Śląska. To święto nie tylko Górnego Śląska, ale przede wszystkim też święto Rzeczypospolitej Polskiej – stwierdził.
Po odsłonięciu tablicy odbył się koncert utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Następnie pod pomnikiem Wojciecha Korfantego na placu Sejmu Śląskiego złożono kwiaty. Można było zwiedzić gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i zobaczyć rekonstrukcję historyczną.
W uroczystościach wzięli udział również m.in.: włodarze śląskich miast, w tym prezydent Sława Umińska-Duraj, dr Andrzej Krzystyniak, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciel IPN-u, dyrektorzy muzeów oraz uczniowie z Piekar Śląskich i z Katowic.
W gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego prezentowane są również dwie wystawy: “Materiały i eksponaty związane z powstańcami i Powstaniami Śląskimi” (ze zbiorów prywatnych Panów Ryszarda Dembeckiego i Sylwestera Gorol z Piekarach Śląskich) oraz wystawa dotycząca historii Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich – symbolu walk o polskość i walki powstańców śląskich. Z zainteresowaniem oglądali je dziś uczniowie i goście uroczystości. Zachęcamy również Was drodzy mieszkańcy oraz wszystkich chętnych do zwiedzenia wystaw.