Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaKulturaPromocja książki “Schaeferowie. Zakład Sztuki Kościelnej. 120 lat w służbie dla Piekar Śląskich”

Promocja książki “Schaeferowie. Zakład Sztuki Kościelnej. 120 lat w służbie dla Piekar Śląskich”

Dodano: 12.03.2019 Autor: Sylwia Łysakowska

2 kwietnia o godz. 17:00 zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka przy ul. Kalwaryjskiej 62d na spotkanie promocyjne książki pt. “Schaeferowie. Zakład Sztuki Kościelnej. 120 lat w służbie dla Piekar Śląskich”.

Książka Zygmunta Schaefera została wydana przez Urząd Miasta w Piekarach Śląskich i jest kolejną z serii książek poświęconych ważnym postaciom z przeszłości miasta. Znajdziemy w niej fakty z życia członków licznej rodziny Schaeferów, ale jej najważniejsza część dotyczy Zakładu Sztuki Kościelnej założonego w 1898 r. przez Kazimierza Schaefera (1874-1942). Zakład Sztuki Kościelnej to jedno z najbardziej znanych przedsiębiorstw w historii Piekar Śląskich. Zajmowało się produkcją dewocjonaliów, w szczególności figur, sztandarów, obrazów, szopek bożonarodzeniowych, świętych obrazków, książek, modlitewników i widokówek, których nabywcami były parafie z terenu Śląska i pielgrzymi odwiedzający piekarskie sanktuarium. Dzięki książce możemy poznać losy zakładu w różnych okresach działalności, począwszy od początków XX wieku, poprzez okres międzywojenny, lata okupacji i czasy powojenne. Nie zabraknie wielu ciekawostek z życia Schaeferów, asortymentu piekarskiego zakładu, tajemnic produkcji. Dowiemy się także, jaki związek z zakładem miała polska pisarka Pola Gojawiczyńska. 

O autorze:
 
Zygmunt Schaefer – urodził się w Piekarach Śląskich w 1948 r., jest synem Ryszarda i Leonii Schaefer z domu Ludyga. Studiował na Wydziale Metalurgicznym Politechniki Śląskiej w Katowicach. Ukończył też studia podyplomowe na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechnice Śląskiej. Pracował w hutnictwie, dzięki czemu realizował również zagraniczne kontrakty w Libii i Iraku. Aktualnie na emeryturze. Aktywny członek Terenowego Koła Polskiego Związku Filatelistyki nr 29 w Piekarach Śląskich. Oprócz licznych zainteresowań pasjonuje się genealogią swojej rodziny. Jak sam pisze, bardziej interesuje się tym, co wydarzyło się w 1818 r. niż w 2018 r., a idealne wakacje oznaczają dla niego wizytę w archiwum lub bibliotece. Decyzję o rozpoczęciu badań nad historią swojej rodziny opisuje tak: “Zaczęło się od zbierania starych zdjęć i zapisywania zasłyszanych opowieści od rodziców, wujków i ciotek. I tak pogłębiałem swoją wiedzę. A wciągało mnie to coraz bardziej. Niezwykle cennym źródłem informacji okazały się zachowane „sztambuchy”, czyli tzw. kroniki rodzinne”.
 

Udostępnij artykuł

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter