Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaMiastoFotorelacja z uroczystych obchodów Dnia Górnika w Piekarach Śląskich

Fotorelacja z uroczystych obchodów Dnia Górnika w Piekarach Śląskich

Dodano: 05.12.2018 Autor: Sylwia Łysakowska

Barbórka to tradycyjne górnicze święto, które obchodzone jest w naszym regionie już od XIX wieku. 4 grudnia, w dniu św. Barbary, w wielu śląskich miastach odbywają się uroczystości, mające upamiętniać trud wkładany przez górników w ich codzienną, często niebezpieczną, pracę. Jak co roku, uroczyste obchody “Dnia Górnika”, czyli Barbórki miały miejsce także w Piekarach Śląskich.

Górnicze uroczystości w naszym mieście rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem pamięci pracowników kopalni “Andaluzja”, znajdującym się przy parafii św. Piotra i Pawła w Brzozowicach-Kamieniu. Kolejnym punktem obchodów było odsłonięcie pamiątkowej tablicy przed niedziałającą już kopalnią “Andaluzja” (więcej informacji można znaleźć TUTAJ), skąd uroczystości barbórkowe przeniosły się do cechowni KWK Piekary. Tam pod figurą św. Barbary złożone zostały wiązanki, mające oddać cześć patronce górników oraz wszystkim tym, którzy utracili pod ziemią swe życie.

Kolejną częścią oficjalnych obchodów był przemarsz zgromadzonych gości do kaplicy św. Barbary, znajdującej się przy piekarskim Wzgórzu Kalwaryjskim i złożenie przy niej kwiatów. Tuż potem wszyscy zebrani udali się do Bazyliki Najświętszej Marii Panny, by uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej, której towarzyszyła asysta Górniczej Orkiestry Dętej “Andaluzja” oraz Chóru Polonia Harmonia.

Dalsze uroczystości barbórkowe odbyły się w Hali Sportowej piekarskiego MOSIR-u, gdzie zebrani goście wzięli udział w Akademii Barbórkowej. Oprawa muzyczna tego wydarzenia została przygotowana przez Górniczą Orkiestrę Dętą Piekary-Julian, zaś o oprawę artystyczną zadbali uczniowie Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 14 w Piekarach Śląskich oraz Studencki Zespół Pieśni i Tańca Katowice. Podczas akademii pracownicy kopalni zostali uhonorowani odznaczeniami i stopniami górniczymi.

Zachęcamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.

Udostępnij artykuł

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter