Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaMiastoRocznica powołania Wojciecha Korfantego na Komisarza Plebiscytowego

Rocznica powołania Wojciecha Korfantego na Komisarza Plebiscytowego

Dodano: 19.02.2020 Autor: Andrzej Zazgórnik

Wojciech Korfanty odegrał niezwykle ważną rolę w historii naszego regionu. Jutro przypada rocznica uroczystości, podczas której został wybrany na Polskiego Komisarza Plebiscytowego.

Wybitny mąż stanu, którym bez wątpienia był Wojciech Korfanty, odegrał kluczową rolę w organizacji III Powstania Śląskiego. 20 lutego 2020 roku przypada 100. rocznica jego powołania na Polskiego Komisarza Plebiscytowego. Jego liczne zasługi i starania na rzecz szerzenia treści patriotycznych i wolnościowych na rzecz polskości Śląska położyły podwaliny pod polską administrację państwową.

Działania te w sposób szczególny związane są z Bytomiem, gdzie od stycznia 1920 roku działał, zgodnie z postanowieniami Traktatu Wersalskiego, Polski Komisariat Plebiscytowy, w którym zapadła decyzja o wybuchu wspomnianego już III Powstania Śląskiego i gdzie odbywały się pierwsze walki. Właśnie dlatego w Bytomiu zorganizowane będą jutro, we współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i Instytutem Pamięci Narodowej, uroczyste obchody rocznicy. 

W Biurze Promocji Bytomia można zgłosić chęć udziału w spacerach “Śladami Wojciecha Korfantego”, które odbędą się o 15.30, 16.00, 16.30 i 17.00. Organizowane są także spacery edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Rozpoczną się o godzinie 9.00 i zakończą o 13.00.

Ponadto, na dziedzińcu Sądu Rejonowego w Bytomiu, zorganizowany będzie koncert Roberta Biniasa „Krew i gniew” . Przed koncertem, który rozpocznie się o godz. 18.00 będzie można usłyszeć „Manifest Wojciecha Korfantego do Ludu Górnośląskiego”.

Szczegółowy plan obchodów jutrzejszej uroczystości znajduje się poniżej:

Udostępnij artykuł

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter