Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoRok 2022 w Piekarach Śląskich

Rok 2022 w Piekarach Śląskich

Dodano: 04.01.2023 Autor: Wojciech Maćkowski

Prezentujemy najciekawsze i najważniejsze, naszym zdaniem, wydarzenia 2022 roku w Piekarach Śląskich. W minionych dwunastu miesiącach wiele wydarzyło się w naszym mieście. Nie brakowało ważnych inwestycji, wydarzeń i imprez. Mamy nadzieje, że Nowy 2023 Rok będzie jeszcze pomyślniejszy dla Piekar Ślaskich i Piekarzan.

Styczeń 2022

Koncert Noworoczny

Tradycyjnie już początek roku w Piekarach Śląskich witamy koncertem Noworocznym. W Miejskim Domu Kultury wystąpiła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w repertuarze przygotowanym specjalnie na tę okazję. Podczas wydarzenia publiczność usłyszała interpretacje takich artystów jak Andrea Bocelli, Frank Sinatra czy zespół ABBA.

Luty 2022

Piekary dla Ukrainy


Piekarzanie nie pozostali obojętni wobec dramatu naszych sąsiadów – Ukraińców napadniętych przez Rosjan. Od samego początku ruszyła akcja pomocy dla Ukrainy i jej obywateli. Uruchomiono liczne zbiórki, powstały punkty wydawania darów, zgłaszano miejsca zakwaterowania. Piekarskie instytucje organizowały koncerty, naukę języków,  zajęcia dla dzieci i wiele innych akcji. Piekarzanie okazali wielkie serca wobec ludzi potrzebujących pomocy.

Marzec 2022

Budowa ścieżek rowerowych

W 2022 musieliśmy zakończyć budowę głównego systemu ścieżek rowerowych, zatem prace musiały nabrać szybszego tempa. Zainwestowaliśmy w rozbudowę traktów ponad 15 mln złotych.  Powstały kolejne odcinki głównie w centralnej części miasta – w rejonie os. Wieczorka, ul. Ziętka i wzdłuż Brynicy. Łącznie sieć ścieżek rowerowych osiągnęła długość około 10 km. W kolejnych latach będzie rozbudowywana.

Kwiecień 2022

Odnawialne źródła energii

Zakończyliśmy realizację programu “Łączy nas energia. Montaż instalacji OZE w budynkach mieszkalnych”. W ramach projektu wykonano montaż odnawialnych źródeł energii tj. instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła oraz kotłów na biomasę. Łącznie na ten cel przeznaczono ponad 4,5 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to ponad 3,4 mln zł.

Maj 2022

Urodziny Radia Piekary

Radio Piekary skończyło 26 lat, nie mogło się zatem obyć bez wielkiej imprezy z tej okazji. Przez trzy dni koncertów pod Kopcem Wyzwolenia pojawiło się mnóstwo mieszkańców Piekar Śląskich, ale też gości z całego regionu. Wśród gwiazd znaleźli się: Cleo, Baciary, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Long & Junior i Dejw. Piekarzanie jak zwykle bawili się wyśmienicie.

Czerwiec 2022

50,5 mln zł dla Piekar na inwestycje

Sięgnęliśmy po rekordowe dofinansowanie na piekarskie inwestycje. Podpisano pierwsze umowy na budowa dróg: Jesiennej, Ustronnej, Stawowej, Kościelnej, Chabrowej, Konwaliowej, Groszkowej, Radzionkowskiej, Cichej, Darwina, Jasnej oraz Kawalca – łącznie na ten cel przeznaczamy blisko 27 mln. Zł. Do tego otrzymaliśmy także 23,5 mln zł na dwa duże zadania inwestycyjne: budowę połączenia pieszo–rowerowego w rejonie DW 911 oraz park międzyosiedlowy z pumptruckiem dla rowerów. Środki pozyskaliśmy z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Lipiec 2022

Piekarski półmaraton

23 lipca na terenie naszego miasta zorganizowano 3. PKO Piekarski Półmaraton połączony z biegiem na 10 km – Nocną zaDyszką oraz marszem Nordic Walking. Na starcie pojawiło się ponad 800 uczestników, rywalizujących na dystansie półmaratońskim, 10 km i 8 km. Było to wielkie, sportowe wydarzenie i prawdziwe święto biegowe w Piekarach Śląskich.

Sierpień  2022

Pielgrzymka kobiet

21 sierpnia odbyła się kolejna już Pielgrzymka Stanowa Kobiet i Dziewcząt do Piekar Śląskich – tym razem pod hasłem: “Posłani w pokoju Chrystusa”. Mszę św. odprawił biskup warmiński. Pielgrzymka kobiet do Piekar Śląskich łączy całe pokolenia, wierni przybywają do naszego miasta, by modlić się o zdrowie, szczęście, opiekę oraz dalsze łaski dla siebie i swoich bliskich. W 2022 roku powróciła w formie sprzed pandemii, zatem na Kalwaryjskim Wzgórzu ponownie pojawiły się tłumy wiernych.

Wrzesień 2022

Remonty placówek edukacyjnych

Stale modernizujemy bazę oświatową, zakończyliśmy kompleksowe remonty Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 5 którego koszt opiewał na ponad 3,8 mln zł. i Miejskiego Przedszkola nr 1 – ponad 4,7 mln zł. Placówki zmieniły się nie do poznania nie tylko zewnętrznie, ale i w środku. Z kolei termomodernizacja Miejskiego Przedszkola nr 12 wydłużyła się ze względu na pojawienie się w trakcie robót problemów budowlanych, jednak i w tym przypadku prace posuwają się naprzód. W 2023 r. kolejne placówki przejdą metamorfozę.

Październik 2022

Nagrody za termomodernizację os. Wieczorka

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wręczyło nagrodę za trzecie miejsce w konkursie “Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt 2022” w kategorii – Rozwój i transformacja ciepła systemowego. Wyróżnienie przyznano za kompleksową termomodernizację osiedla Wieczorka. Wcześniej Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami nagrodziła termomodernizację w Konkursie na Inwestycję Roku. Rewitalizacja Osiedla Wieczorka to remont 85 budynków, a tym samym likwidacja setek pieców węglowych –za ponad 70 mln zł.

Listopada 2022

Umowa na projekt basenu

 

Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich oraz Mariusz Rutz – Wiceprezes Zarządu JSK Architekci sp. z o. o. podpisali umowę na wykonania dokumentacji projektowej kompleksu sportowego czyli piekarskiego basenu. Całość umowy ma zostać zrealizowana do 18 miesięcy od jej podpisania. Budowa obiecanego basenu, powoli zaczyna się urzeczywistniać.

Grudzień 2022

Przebudowa stadionu Czarnych Kozłowa Góra

Zakończyła się długo oczekiwana modernizacja obiektów sportowych DKS Czarni Kozłowa Góra przy ulicy Pokoju. Przebudowa pochłonęła ponad 6 mln zł., ale była też dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki kwotą 1,5 mln zł. oraz Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – 2,2 mln zł. Teraz cały stadion spełnia nowoczesne wymogi i będzie sportową wizytówką nie tylko Kozłowej Góry, ale i całych Piekar Śląskich. Na szczeblu rozgrywek na jakim grają obecnie Czarni, nie ma chyba drugiego takiego obiektu, oby był miejscem licznych sukcesów klubu.

Mamy nadzieje, że również rok 2023 będzie intensywny, pełen wrażeń oraz nowych inwestycji – zmieniających Piekary Ślaskie. Razem zmieniamy Piekary Śląskie.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter