Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaKulturaSpotkanie autorskie z Piotrem Tymińskim

Spotkanie autorskie z Piotrem Tymińskim

Dodano: 08.02.2019 Autor: Sylwia Łysakowska

Wczoraj, 7 lutego Miejską Bibliotekę Publiczną im. Teodora Heneczka odwiedził Piotr Tymiński – historyk, specjalista do spraw mniejszości narodowych w Polsce, autor poczytnych powieści historycznych “Wołyń. Bez litości”, “Przybysz” i “Lwowski ptak”.

Motywem przewodnim spotkania była jego najnowsza książka „Lwowski ptak”, wydana przez oficynę Novae Res, której premiera miała miejsce w październiku 2018 r. Książka ta powstała na kanwie prawdziwych wydarzeń – obrony Lwowa w 1918 r. Stanowi ona formę hołdu dla bohaterskiej postawy młodych mieszkańców polskiego Lwowa określanych w historiografii Orlętami Lwowskim. W trakcie spotkania, autor przypomniał jak wyglądało miasto po I wojnie światowej, przybliżył kontekst historyczny tamtych wydarzeń oraz opowiedział o relacjach polsko-ukraińskich w okresie międzywojennym. Zaznaczył, że inspiracją do napisania książki była setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

W spotkaniu uczestniczył Paweł Słota – II Zastępca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie, który przekazał gratulacje i pozdrowienia od Prezydent Miasta Sławy Umińskiej-Duraj oraz Dariusz Czech – Przewodniczący Zarządu Regionu Śląskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność 80.

Wszystkie książki Piotra Tymińskiego dostępne są do wypożyczenia w Bibliotece Centralnej przy ul. Kalwaryjskiej 62d. Warto po nie sięgnąć, by dowiedzieć się o losach bohaterów jego powieści historycznych.

Udostępnij artykuł

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter