Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoSprawiedliwa Transformacja na terenach pokopalnianych

Sprawiedliwa Transformacja na terenach pokopalnianych

Dodano: 23.11.2021 Autor: Wojciech Maćkowski

W dniu wczorajszym Paweł Słota – II Zastępca Prezydenta Piekar Śląskich brał udział w Jastrzębiu Zdroju w posiedzeniu Podkomisji stałej do spraw Sprawiedliwej Transformacji. Głównym tematem posiedzenia Podkomisji, która działa w ramach sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej, były kwestie koniecznych zmian legislacyjnych w kontekście skutecznego wykorzystania środków finansowych z Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji.

Przedstawiciele Piekar Śląskich poruszyli też sprawy zmian prawnych, szczególnie w zakresie przekazywania przez przedsiębiorstwa górnicze byłego mienia pokopalnianego na rzecz gmin, nie tylko na cele związane z realizacją urządzeń infrastruktury technicznej lub innych zadań publicznych, ale również z przeznaczeniem komercyjnym.

W ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, jeszcze w 2020 r. Piekary Śląskie zgłosiły inwestycje na prawie 466 mln zł. W tym uzbrojenie terenów inwestycyjnych na północ od ul. Roździeńskiego w Brzezinach Śląskich. Istniało zalecenie, żeby projekty dotykało terenów w gminach zdegradowanych, gdzie skutki eksploatacji są silne, gdzie można zrekompensować długofalowe skutki przemysłu wydobywczego na różnych płaszczyznach. Nasze propozycje skierowaliśmy do Subregionu Centralnego, który dalej przekazał je do Urzędu Marszałkowskiego – powiedział Paweł Słota – II Zastępca Prezydenta Miasta.

To wyjątkowa okazja, aby właśnie tu, w centrum przemysłu węglowego rozmawiać o tym, jak ma wyglądać przyszłość regionów węglowych. Rzeczywiście Fundusz Sprawiedliwej Transformacji powstał z myślą o takich miejscach, jak to, w którym jesteśmy. To również Wielkopolska południowa, Dolny Śląsk, a w przyszłości także Zagłębie Lubelskie i Bełchatów. To regiony, które obejmuje FST i ważne jest to, że został on zaprojektowany na cztery kadencje, czy też okresy trwania wieloletniego funduszu UE, czyli na 28 lat. Chodzi o to, żeby w tym pierwszym podejściu, w najbliższych 7 latach, sprawdzić się. To od nas zależy, czy ten fundusz się sprawdzi. To 5 minut dla naszych regionów węglowych, wykorzystajmy je! – mówił Jerzy Buzek, były premier a obecnie europoseł.

W posiedzeniu udział brali przedstawiciele rządu, europosłowie, a także reprezentanci samorządu. W dniu dzisiejszym rozmowy będą kontynuowane, także z udziałem przedstawicieli Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. oraz Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter