Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoTermomodernizacja os. Wieczorka w finale Konkursu Inwestycja Roku

Termomodernizacja os. Wieczorka w finale Konkursu Inwestycja Roku

Dodano: 20.09.2022 Autor: Wojciech Maćkowski

„Kompleksowa termomodernizacja budynków osiedla Wieczorka w Piekarach Śląskich” została zgłoszona do finału Konkursu Inwestycja Roku. Zgłaszającym i inwestorem jest Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich, który w 2021 roku zakończył termomodernizację 79 budynków. Prace trwała od 2017 roku. Finał konkursu już w październiku tego roku.

W konkursie Inwestycja Roku mogą brać udział: budynki mieszkalne, adaptacje, murale, inwestycje proekologiczne oraz wszelkiego rodzaju obiekty: biurowe, handlowe, przemysłowe, sportu i rekreacji, kultury i edukacji, inżynieryjne i historyczne – już po raz VI-ty będą walczyć o tytuł „Inwestycja Roku” przyznawany przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami. Na laureatów czekają pamiątkowe statuetki, ale przede wszystkim prestiż, uznanie środowiska i promocja w ramach działań KIGN.
 
Zrealizowane zadanie przyczyniło się przede wszystkim do poprawy stanu powietrza, poprzez likwidację niskiej emisji, co w konsekwencji spowodowało poprawę jakości życia mieszkańców miasta, a samo osiedle Wieczorka w Piekarach Śląskich stało się bardziej atrakcyjnym miejscem zamieszkania. Warto wspomnieć również o pozyskanych środkach unijnych 19 budynków z 79 otrzymało dofinansowanie w formie pomocy zwrotnej ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 5 budynków otrzymało dofinansowanie 85 % kosztów kwalifikowalnych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

W ramach docieplenia wykonano m.in. izolację pionową ścian fundamentowych, docieplenie ścian zewnętrznych, docieplenie stropu nad piwnicą, docieplenie podłogi poddasza. W ramach podłączenia budynków do sieci wykonano instalacje grzewcze oraz instalacje ciepłej wody użytkowej.

Dodatkowo w przypadku budynków, których dachy były w bardzo złym stanie technicznym, wykonano ich remonty, aby nie dopuścić do niszczenia wykonanej termomodernizacji.

Zrealizowane zadanie przyczyniło się przede wszystkim do poprawy stanu powietrza, poprzez likwidację niskiej emisji, co w konsekwencji spowodowało poprawę jakości życia mieszkańców miasta, a samo osiedle Wieczorka w Piekarach Śląskich stało się bardziej atrakcyjnym miejscem zamieszkania. Warto również zwrócić uwagę na bardzo duży wzrost komfortu życia w budynkach poddanych termomodernizacji, ponieważ poprzez przyłączenie mieszkań do sieci miejskiej, mieszkańcy nie muszą we własnym zakresie obsługiwać źródeł ciepła, co w wielu przypadkach, przy opalaniu mieszkań węglem, wiązało się z noszeniem węgla na wszystkie kondygnacje budynków.

Kompleksowa termomodernizacja budynków osiedla Wieczorka w Piekarach Śląskich.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter