Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaMiastoTrwa renowacja kapliczki Maria Hilf

Trwa renowacja kapliczki Maria Hilf

Dodano: 15.01.2021 Autor: Wojciech Maćkowski

W zeszłym roku ruszyły prace przy renowacji kapliczki Maria Hilf. Jest ona wyjątkowym zabytkiem wzniesionym w 1905 r. w stylu neogotyckim. Całościowy koszt prac to 549 903,10 zł w tym kwota 74 834,54 zł dotacji od Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Finalny efekt restauracji będzie można zobaczyć z końcem czerwca tego roku.

W 2019 r. udało się miastu uzyskać akt własności kapliczki. Ponieważ ma ona duże znaczenie historyczne dla Piekar Śląskich i jego mieszkańców, wpisaliśmy ją do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego, co pozwoliło sięgnąć po dotację. W 2020 r. został zrealizowany I etap inwestycji w wysokości 79 195,01 zł. W ten sposób szczęśliwego końca dobiega wieloletnia batalia wielu społeczników i władz samorządowych o uratowanie tego wyjątkowego zabytku – mówi Sława Umińska-Duraj, Prezydent Piekar Śląskich.

Projekt swoim zakresem obejmuje prace związane z uporządkowaniem, uzupełnieniem i rewitalizacją terenu wokół budynku, a przede wszystkim renowacją i uzupełnieniem ubytków zabytkowej zabudowy kaplicy. Na zewnątrz wykonane będą prace naprawcze, remont układów konstrukcyjnych budynku (fundamenty, ściany nośne i dach), a także renowacja elewacji (uzupełnienie, remont, czyszczenie, rekonstrukcja, scalanie kolorystyczne oraz zabezpieczenie). Na szczycie pojawi się też nowy dzwon.

Spory zakres prac czeka również wnętrze budynku: renowacja ścian, sklepienia, posadzki oraz detali architektonicznych. Odtworzona zostanie także stolarka okienna i drzwiowa. Ponadto zaplanowano wykonanie wewnętrznej instalacji elektrycznej, w tym oświetlenie, alarm i monitoring. Jednym słowem kapliczka przejdzie kompleksowy remont.

Kapliczka Maria Hilf usytuowana jest na szlaku, którym przejeżdżał Jan III Sobieski ruszający w 1683 r. na odsiecz Wiednia. Stojąca na uboczu, odgrodzona od Piekar Śląskich autostradą została na wiele lat zaniedbana i zapomniana. Pierwsza poprawa losu przyszła za sprawą akcji Dekanalnego Duszpasterstwa Akademickiego – Piekary Śląskie i Piekarni Inicjatyw. Społecznicy, młodzież z piekarskich szkół, a także Zakład Gospodarki Komunalnej, rozpoczęli porządkowanie terenu. Dzięki wspólnemu wysiłkowi, od kilku lat w tym miejscu mogły się odbywać nabożeństwa majowe.

Teraz kapliczka Maria Hilf wreszcie odzyska należny jej pełny blask.

Informację na temat kapliczki na stronie piekarskiwerk.pl

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter