Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaMiastoUchwała antysmogowa dla województwa śląskiego weszła w życie

Uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego weszła w życie

Dodano: 01.09.2017 Autor: Szymon Krawiec

1 września weszła w życie uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego nr V/36/1/2017, która będzie obowiązywać na obszarze województwa śląskiego przez cały rok i dotyczy wszystkich użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe.

Od chwili wejścia w życie uchwały nie będzie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 procent. Uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, tylko złych jakościowo paliw, a jej głównym celem jest poprawa jakości powietrza w regionie, która przekłada się na stan zdrowia i jakość życia mieszkańców.

Uchwała wprowadza istotne zapisy dla tych, którzy planują instalację urządzeń grzewczych. Po 1 września użytkownicy będą mieli określony czas, by zaopatrzyć się w kotły minimum klasy 5 lub spełniające wymogi ekoprojektu. Harmonogram wymiany pieców i kotłów został rozłożony na 10 lat i wskazuje cztery daty graniczne wymiany kotłów w zależności od długości ich użytkowania.

We wskazanych instalacjach zabrania się stosowania węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3mm wynosi więcej niż 15 procent, a także biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 procent.

Wszelkie informacje dotyczące zapisów uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego można znaleźć na specjalnie stworzonej stronie internetowej powietrze.slaskie.pl.

Udostępnij artykuł

Share this...
Share on FacebookTweet about this on Twitter