Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoUhonorowani górnicy protestujący w stanie wojennym

Uhonorowani górnicy protestujący w stanie wojennym

Dodano: 12.12.2019 Autor: Monika Pacukiewicz

Odsłonięto tablicę upamiętniającą górników KWK „Andaluzja”, którzy strajkowali na terenie kopalni w grudniu 1981 r.
Dzisiaj, 12 grudnia, w Piekarach Śląskich uhonorowano górników piekarskiej kopalni “Andaluzja”, którzy 38 lat temu protestowali przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Poświęconą im tablicę pamiątkową umieszczono przed Ośrodkiem Kultury “Andaluzja” przy ul. Oświęcimskiej 45. Organizatorami uroczystości byli oddział IPN w Katowicach oraz Urząd Miasta Piekary Śląskie.
Składając kwiaty dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i Sława Umińska-Duraj, Prezydent Piekar Śląskich podkreślali potrzebę kultywowania pamięci o tamtych dramatycznych wydarzeniach i przekazywania młodym wiedzy historycznej. Zaś historię grudniowego protestu w kopalni „Andaluzja” omówił w swoim wykładzie dr Jarosław Neja.
Przypomnijmy. Strajk w Kopalni Węgla Kamiennego „Andaluzja” w Piekarach Śląskich był jednym z ponad dwudziestu protestów załóg górnośląskich kopalń, do których doszło w województwie katowickim w grudniu 1981 r. po wprowadzeniu stanu wojennego. Protest rozpoczął się 14 grudnia 1981 r. i trwał do 17 grudnia. Gotowość do uczestniczenia w nim w najgorętszym momencie wyraziła znaczna część załogi. Jednak na wieść o pacyfikacji dokonanej w kopalni „Wujek” organizatorzy strajku postanowili otworzyć zabarykadowane wcześniej bramy kopalni i dać górnikom możliwość ponownego zadecydowania o udziale w proteście. W ostatnim dniu strajku grupa ponad 30 górników przedostała się na poziom 415 m z zamiarem kontynuowania protestu pod ziemią, ale pod groźbą pacyfikacji i oni zdecydowali się wyjechać na powierzchnię. Protest został tym samym zakończony. W ekspresowym procesie przywódcy protestu zostali skazani na kary więzienia nawet do 5 lat.
Na uroczystość odsłonięcia tablicy przyszli także uczestnicy tamtych wydarzeń i ich bliscy. Wśród nich była Dorota Krakowska z Piekar Śląskich, która w 1981 pracowała na płuczce w „Andaluzji”.
Pani Dorota była osobą, którą starała się zatrzymać wychodzących z kopalni górników – mówił dr Neja.
Fundatorami tablicy są: Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, NSZZ „Solidarność” 80, stowarzyszenie Niezłomnych Niepokornych Działaczy Antykomunistycznych Represjonowanych 1956-1989 oraz firma Andrzej Drobisz.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter