Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Urząd MiastaMiastoUroczyste obchody 83. rocznicy śmierci Wiktora Szwagla

Uroczyste obchody 83. rocznicy śmierci Wiktora Szwagla

Dodano: 07.08.2022 Autor: Karolina Wieczorek

Dzisiaj odbyły się uroczyste obchody z okazji 83. rocznicy śmierci zamordowanego na służbie posterunkowego policji województwa śląskiego Wiktora Szwagla. Z tej okazji Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich na czele z insp. Pawłem Dratwińskim, Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej w Katowicach, Dorota Tobiszowska – Senator Rzeczypospolitej Polskiej, władze miasta reprezentowane przez Sławę Umińską-Duraj – Prezydent Miasta Piekary Śląskie i Tomasza Wesołowskiego – Przewodniczącego Rady Miasta oraz przybyli goście złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniająca miejsce zamachu znajdującą się w KMP w Piekarach oraz wzięli udział we Mszy Świętej w Kościele Świętej Trójcy na Szarleju.

W dniu dzisiejszym po raz pierwszy w tak podniosłej i odświętnej oprawie odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę śmierci piekarskiego funkcjonariusza Policji Województwa Śląskiego Wiktora Szwagla. Zdarzenie to miało miejsce dokładnie 83 lata temu 14 sierpnia. Wiktor Szwagiel był ostatnim zamordowanym na służbie policjantem w okresie II RP oraz jedną z pierwszych ofiar nadchodzącej II Wojny Światowej, który zginął z rąk hitlerowskich oprawców.

Uroczystości objęły złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową umieszczoną w gmachu Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich, której inicjatorami byli Komenda Miejska Policji w Piekarach Śląskich, Urząd Miasta Piekary Śląskie oraz Piekarski Werk. Następnie stamtąd odbyła się defilada do kościoła pw. Świętej Trójcy na Szarleju, gdzie ks. Andrzej Kos wraz z Joachimem Gondro – kapelanem KWP w Katowicach odprawili Mszę świętą w intencji funkcjonariusza Policji Województwa Śląskiego posterunkowego Wiktora Szwagla w 83. rocznicę jego śmierci, a także w intencji wszystkich policjantów, którzy oddali życie za Ojczyznę oraz w służbie Rzeczypospolitej w setną rocznicę utworzenia Policji Województwa Śląskiego. W przemarszu wzięli udział zaproszeni goście, funkcjonariusze policji, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe, Sztandar KWP w Katowicach i Kampanii Honorowej z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach pod dowództwem komisarza Adama Kusia. Defiladzie oraz Mszy św. towarzyszyła oprawa muzyczna Orkiestry Policyjnej z Komendy Wojewódzkiej z Katowic pod kierownictwem asp. szt. Waldemara Skotarskiego.

Na zakończenie na skwerze przed kościołem pasjonat lokalnej historii Pan Leszek Bensz opowiedział życiu Wiktora Szwagla i przybliżył postać tego zasłużonego dla Piekar Śląskich i Polski funkcjonariusza. Insp. Paweł Dratwiński – Komendant Miejskiej Policji w Piekarach wygłosił przemówienie i odczytał Apel Pamięci, po którym nastąpiła salwa honorowa, a Orkiestra KWP w Katowicach odegrała utwór „Śpij Kolego”.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter