Mapa Piekary.pl
Facebook Piekary.pl
Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaMiastoWybrano projekty w ramach inicjatywy lokalnej

Wybrano projekty w ramach inicjatywy lokalnej

Dodano: 02.04.2020 Autor: Wojciech Maćkowski

Rowerowe Piekary, Cykliczne Turnieje Skata Sportowego w OK Andaluzja czy prowadzenie zajęć ogólnorozwojowych z elementami piłki ręcznej to projekty wybrane w ramach ostatniej edycji inicjatywy lokalnej. Inicjatywa lokalna jest formą współpracy pomiędzy miastem, a mieszkańcami.

Pomysłodawcy różnych form działania w przestrzeni miejskiej wciąż mogą składać wnioski.

Oto krótki opis wybranych inicjatyw:

Prowadzenie zajęć ogólnorozwojowych z elementami piłki ręcznej dla dzieci i młodzieży z Piekar Śląskich.

Inicjatywa ma na celu organizację zajęć ogólnorozwojowych z zakresu piłki ręcznej dla dzieci i młodzieży. Zajęcia będą miały charakter bezpłatny i będą dostosowane do wieku uczestników. Prowadzenie zajęć będzie miało na celu zachęcenie do aktywnego spędzania wolnego czasu wolnego. Planuje się, że zajęcia będą się dobywały dwa razy w tygodniu w hali sportowej MOSiR przy ul. Ziętka 60.

Rowerowe Piekary.

Planuje się zorganizowanie 10 wycieczek rowerowych dla osób w różnym przedziale wiekowym. Podczas wycieczek będzie okazja do poznawania historii, kultury i tradycji miejsc, które będą celem ww. wycieczek. Będzie to także edukacja regionalna, nauka korzystania z map oraz topografii terenu.

Cykliczne Turnieje Skata Sportowego w Ośrodku Kultury Andaluzja (40 imprez, w tym Turnieje o Grand Prix Okręgu Katowice i Turniej Barbórkowy).

Celem inicjatywy jest kultywowanie śląskiej tradycji gry w skata rozgrywanego kartami śląskimi. Planuje się rozegranie Turnieju Skatowego Grand Prix Okręgu Katowice im. Leopolda Świętka, Turnieju Barbórkowego oraz dwa turnieje okolicznościowe, a także 36 turniejów cotygodniowych. Wszystkie turnieje odbędą się w Ośrodku Kultury Andaluzja.

Świąteczne zbieranie jajek wielkanocnych.

Wzorem lat poprzednich planowano zorganizowanie zbierania jajek plastikowych przez dzieci do 10 roku życia, które następnie miały być zamienione na jajka czekoladowe. Niestety ze względu na zagrożenie koronawirusem inicjatywa nie odbędzie się.

Dodatkowo jeden ze zgłoszonych projektów, który został pozytywnie zaopiniowany przez komisję, będzie sfinansowany z innego źródła niż inicjatywa lokalna. Ten projekt to:

„Fto dali” – skok w dal przy MSP nr 5 w Piekarach Śląskich.

Przedmiotem inicjatywy jest odtworzenie na terenie zielonym przy MSP nr 5 w Piekarach Śląskich bieżni do skoku w dal z odskocznią (belką) i zeskokiem (z piaskiem). Miejsce to rozszerzy infrastrukturę sportowo – rekreacyjną przy szkole i przyczyni się do poprawy koordynacji, skoczności i szybkości korzystających z niego osób. Dzieciom i młodzieży pozwoli na zapoznanie się z przedmiotową dyscypliną sportową, natomiast nauczycielom pozwoli urozmaicić zajęcia poprzez wprowadzenie nowej formy zajęć podczas realizacji podstawy programowej z zakresu wychowania fizycznego.

Inicjatywa lokalna, jest nowym sposobem na zaangażowanie mieszkańców miasta. Przypomina nieco prace społeczne. Pomysłodawcy, którzy chcą podjąć działania na rzecz szeroko pojętej społeczności lokalnej, mogą zgłosić chęć wykonania zaplanowanego przez siebie zadania i porozumieć się z miastem w celu jego realizacji. W maju 2019 r. Rada Miasta podjęła uchwałę dotyczącą inicjatywy lokalnej.

Kolejny termin składania wniosków upłynie 1 czerwca 2020 roku.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter