Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaMiastoWykład o Hansie Marchwitzy – górniku i pisarzu z Szarleja

Wykład o Hansie Marchwitzy – górniku i pisarzu z Szarleja

Dodano: 04.11.2019 Autor: Andrzej Zazgórnik

Hans Marchwitza – górnik i pisarz związany z Piekarami Śląskimi jest postacią wyjątkową. O jego historii opowie w trakcie swojego wykładu w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka dr hab. Michał Franciszek Skop.

7 listopada 2019 o godz. 17:00 zapraszamy do Biblioteki Centralnej przy ul. Kalwaryjskiej 62d na wykład i prezentację dr. hab. Michała Skopa z Uniwersytetu Śląskiego pt. “Hans Marchwitza – górnik i pisarz z Szarleja”. Spotkanie będzie z jednej strony próbą spojrzenia na wybrane wydarzenia z życia pisarza o śląskim rodowodzie, prześledzenia początków i kolejnych etapów jego zawodowej i literackiej drogi, z drugiej rekonstrukcją związków Hansa Marchwitzy z Polską, jego kontaktów z pisarzami, publicystami oraz literatami na Górnym Śląsku (Zdzisławem Hierowskim, Wilhelmem Szewczykiem i Gustawem Morcinkiem).

dr hab. Michał Franciszek Skop – germanista i literaturoznawca, pracownik naukowy w Instytucie Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego, autor i współredaktor publikacji poświęconych niemieckiej literaturze XIX i XX wieku, prasie, kulturze i literaturze na Górnym Śląsku.

Spotkanie odbywa się w ramach projektu “Piekary Literackie: historia i tradycja miasta słowem pisana” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w programie Patriotyzm Jutra.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter