Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaMiastoZachęcamy do udziału w akcji DKMS!

Zachęcamy do udziału w akcji DKMS!

Dodano: 22.03.2019 Autor: Sylwia Łysakowska

Już 23 marca w Centrum Usług Społecznych przy ul. Żwirki 23 odbędzie się akcja pod nazwą “Adam i inni liczą na Twoją pomoc”. Akcja ta organizowana jest przez fundację DKMS w ramach Dnia Dawcy Szpiku.

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest ponad 1 430 000 (styczeń 2019) potencjalnych dawców szpiku, a już 6 300 (styczeń 2019) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Akcja pod nazwą “Adam i inni liczą na Twoją pomoc” ma na celu poszukiwanie niespokrewnionego dawcy szpiku dla Adama z Piekar Śląskich, który cierpi na Chłoniaka Burkitta. – Na chwilę obecną zależy mi na pokonaniu choroby i spędzenia czasu z najbliższymi. Chciałbym widzieć jak mój syn dorasta, jego pierwsze pasje, miłości. Choroba zmieniła to jak teraz patrzę na życie – zdrowie jest najważniejsze. Dla wielu z nas problem z nowotworem krwi jest czymś tak abstrakcyjnym, że nie myślimy o tym na co dzień. Chciałbym zmotywować ludzi, aby zarejestrowali się jako potencjalni Dawcy szpiku. Ta decyzja może mieć wpływ na powrót do normalnego życia osób cierpiących na nowotwory krwi – mówi Adam.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestracja odbędzie się w poniższych lokalizacjach:

 • Centrum Usług Społecznych
  ul. Franciszka Żwirki 23, Piekary Śląskie

  23 marca, w godzinach: 10:00-16:00
 • Dworzec PKP Katowice
  Plac Wilhelma Szewczyka 2, Katowice
  30 marca, w godzinach: 10:00-18:00
  31 marca, w godzinach: 10:00-18:00
 • Silesia City Center
  ul. Chorzowska 107, Katowice
  30 marca, w godzinach: 10:00-21:00
  31 marca, w godzinach: 10:00-21:00

Rejestracji można dokonać także internetowo. Wystarczy zamówić pakiet rejestracyjny poprzez stronę DKMS. W ciągu 2 dni formularz wraz z pakietem startowym zostanie wysłany na wskazany adres.

 

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter