Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaKulturaZapraszamy na przedstawienie historyczne w piekarskiej Bazylice

Zapraszamy na przedstawienie historyczne w piekarskiej Bazylice

Dodano: 30.01.2019 Autor: Sylwia Łysakowska

Ksiądz Jan Alojzy Ficek 170 lat temu ukończył budowę kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja. W tym roku parafia we współpracy ze Stowarzyszeniem Wrazidlok zorganizowała cykl wydarzeń, które mają przypomnieć dzieło legendarnego księdza. Patronat honorowy nad obchodami rocznicy objęli: Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj i Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc.

Ksiądz Jan Alojzy Ficek to administrator, a także proboszcz piekarskiego kościoła Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja do roku 1862. Budowniczy kościoła, inicjator ruchów trzeźwościowych na Śląsku, gorliwy kapłan, animator ruchu wydawniczego i czytelniczego.

– Cieszę się, że ksiądz Jan Alojzy Ficek zostanie przypomniany. Jego posługa to szereg wspaniałych osiągnięć. Ksiądz Ficek korzystając z pomocy tysięcy Ślązaków zbudował Bazylikę, krzewił trzeźwość, wydawał polskie książki i gazety, zaś cała jego aktywność to wspaniały przykład katolicyzmu społecznego, nurtu, w którym zaciera się granica pomiędzy duchownymi i świeckimi, a gdzie najważniejsze jest wspólne działanie w interesie wspólnym. Koniecznie należy potwierdzać, że działalność tego legendarnego “farorza” wyrastała z żarliwej pobożności maryjnej. – mówi proboszcz kościoła NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich Krzysztof Fulek.

– Piekary w połowie XIX w. były niewielkim, rolniczym miasteczkiem nękanym zarazami i problemami społecznymi. Pojawienie się księdza Ficka, to nie tylko przebudzenie religijne, ale także impuls rozwojowy dla gminy. Budowa olbrzymiego kościoła oznaczała pojawienie się w Piekarach wielu fachowców. Działalność księdza Ficka to również upowszechnienie umiejętności czytania i pisania, a co najważniejsze, budowa naszej piekarskiej społeczności w oparciu o dobro wspólne. Wartości te wciąż wiele znaczą. – podsumowuje Prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj.

W roku 170-tej rocznicy zakończenia budowy kościoła piekarska parafia, we współpracy ze Stowarzyszeniem Wrazidlok, zorganizowała cykl wydarzeń, które mają przypomnieć dzieło tego legendarnego księdza. Premierę napisanego specjalnie z tej okazji widowiska historycznego “Ksiądz Ficek śląski” zaplanowano na 3 lutego (niedziela) o godz. 17:00 w piekarskiej Bazylice. W wydarzeniu uczestniczyć mogą wszyscy zainteresowani, udział w nim jest bezpłatny.

Autorami tekstu są Iwona Holeczek i Łukasz Zimnoch. Za oprawę muzyczną odpowiada Aleksandra Batog. W przedstawieniu wystąpią: Czesława Kolano, Wacława Jagielska, Czesław Garczarczyk, Halina Czapla, Klarysa Zimnoch, Łukasz Zimnoch. W trakcie widowiska będzie można usłyszeć utwory: „Cztery melodie śląskie” Witolda Lutosławskiego; „Aria na strunie G” Jana Sebastiana Bacha; „Kanon” Johanna Pachelbela; „Adagio z I kwartetu smyczkowego” Stanisława Moniuszko.

Plan obchodów 170-lcia poświęcenia piekarskiego kościoła NMP i św. Bartłomieja:

  • 3. luty (niedziela), godzina 17.00 – piekarska Bazylika – widowisko historyczne pt.: „Ksiądz Ficek śląski”,
  • luty-sierpień – widowisko „Ksiądz Ficek śląski” peregrynuje po śląskich świątyniach i zaprasza na kulminację obchodów,
  • 25. sierpnia (niedziela), godzina 21.00 – Wzgórze Kalwaryjskie – spektakl światła i dźwięku.

Patronami medialnymi wydarzenia są: Gość Niedzielny, Dziennik Zachodni, Radio Piekary.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter