Kalendarz wydarzeń
Urząd MiastaMiastoZapraszamy na uroczystości Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP

Zapraszamy na uroczystości Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP

Dodano: 12.08.2019 Autor: Sylwia Łysakowska

W związku ze zbliżającą się 15 sierpnia Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w obchodach.

Obchody Maryjne rozpoczną się w Wigilię Uroczystości Wniebowzięcia – 13 sierpnia. O godz. 10.00 odbędzie się msza święta i różaniec pokutny, a o godz. 18.00 oprócz mszy nie zabraknie procesji Światła z figurą Matki Bożej. Dzień później, 14 sierpnia, po nieszporach, które rozpoczną się o godzinie 16:00, nawiązując do wczesnochrześcijańskiej tradycji, dziś kultywowanej przez Kościół Prawosławny, wierni uczestniczyć będą w momencie Zaśnięcia Niepokalanej. Po przejściu na Rajski plac, rozpocznie się obrzęd przygotowania Matki Bożej do pogrzebu. Jej ciało zostanie obmyte, namaszczone olejami z Ziemi Świętej, ubrane w szaty pogrzebowe, a następnie przyozdobione kwiatami. Po zakończeniu obrzędów na Rajskim placu, procesja wyruszy na dróżki różańcowe. Procesja ma szczególny charakter, zakończy ją bowiem symboliczne pożegnanie Maryi w grobie na wzgórzu kalwaryjskim. W procesji uczestniczyć będą aktorzy przedstawiający scenę pożegnania Matki Bożej (w tym 12 Apostołów), orkiestry, wierni w strojach ludowych, dzieci sypiące kwiaty itd. Obchody w Wigilię Uroczystości Wniebowzięcia zakończone zostaną w kaplicy Grobu Matki Bożej.

W Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej (15 sierpnia), przez cały dzień będziemy mieli okazję do modlitwy przed figurą Matki Bożej Wniebowziętej. O godz. 13:45 na wzgórzu kalwaryjskim wyruszy procesja, by rozważać tajemnice chwalebne różańca i dokonać obrzędu koronacji figury Matki Bożej. Uroczystości zakończy wtórna procesja z figurą do Bazyliki, gdzie o godz. 15:00 rozpoczną się Nieszpory Maryjne. Tego dnia, o godzinie 17:00 odbędzie się również wyjątkowy koncert w ramach Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej “Reginae Silesiae Gloria” (więcej informacji TUTAJ).

Tradycja procesji pogrzebowych NMP zachowała się w wielu miejscach w Polsce. Jedna z najbardziej znanych procesji odbywa się corocznie w Kalwarii Zebrzydowskiej. Bez wątpienia Obchody Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na śląsku, w tak wyjątkowy sposób obchodzone są co roku jedynie w piekarskim sanktuarium.

Więcej informacji: www.bazylikapiekary.pl.

Udostępnij artykuł

Udostępnij..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter